Na summitu v Íránu zazněla kritika USA kvůli sankcím vůči Sýrii

Teherán - Účastníci summitu Hnutí nezúčastněných zemí (HNZ) odsoudili americké sankce proti Sýrii. Všechny strany zapojené do syrské krize vyzvali, aby „usnadnily misi“ zvláštního vyslance OSN a Ligy arabských států Lachdara Brahímího a umožnily, aby se humanitární pomoc dostala ke všem potřebným. Závěrečný dokument ještě mají schválit jeho účastníci. Íránská státní televize a rozhlas se staly posléze terčem kritiky za zkreslení projevu egyptského prezidenta Muhammada Mursího na summitu. Oficiální televizní stanice podle Al-Arabíje odmítla tlumočit Mursího kritiku směřující na režim syrského prezidenta Bašára Asada. Povstalci mezitím v Sýrii zaútočili na několik budov bezpečnostních sil ve městě Aleppo.

USA a Izrael prý Sýrii „zaplavily zbraněmi“

Krize v Sýrii byla hlavním tématem dvoudenního vrcholného setkání, které se konalo v íránské metropoli Teheránu. Nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí u příležitosti setkání se syrským premiérem Vaílem Halkím na okraj summitu označil USA a Izrael za hlavní skryté aktéry zodpovědné za syrskou krizi. Oba tyto státy prý „zaplavily Sýrii zbraněmi“ a finančně podporovaly opoziční skupiny, které nenesou zodpovědnost.

Hnutí v návrhu finálního dokumentu také potvrdilo svůj požadavek „institucionální reformy“ Organizace spojených národů.

Velké demonstrace se konaly v syrské provincii Hamá. V Kafarzítě bylo mezi demonstranty hodně dětí. Na transparentech nesli nápis Raději smrt než pokoření. Mottem protestujících v jihosyrské provincii Dará bylo Poklekneme jedině před Bohem.

Syrské letouny útočí na lidi ve frontách na chleba

Bitva o druhé největší syrské město Aleppo trvá více než měsíc. V noci prý bylo bombardováno několik obytných čtvrtí na severu města a v baštách rebelů na jihu pokračovaly pouliční boje. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že syrské letouny a dělostřelectvo v Aleppu za poslední nejméně tři týdny zaútočily minimálně na deset pekáren a usmrtily množství lidí, kteří stáli ve frontě na chléb.

Kromě Aleppa byly střety hlášeny i z další velké fronty tohoto konfliktu, kterou je oblast hlavního města Damašku, a z jihosyrské provincie Dará, kde povstání loni v březnu začalo.

Povstalci v provincii Aleppo podle stanice Al-Arabíja informovali o vytvoření takzvané Revoluční přechodné rady. Orgán složený z civilistů i bojovníků má prý usnadnit vytváření širší národní přechodné rady. Jednou z hlavních institucí roztříštěné syrské opozice je v současnosti Syrská národní rada. Mnoho z jejích členů ale žije v zahraničí.

Štáb ČT natáčel v Sýrii
Zdroj: ČT24
Autor: Ondřej Urbaník

Humanitární situace v Sýrii se rychle zhoršuje a kvůli nedostupnosti území nemůže Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) civilistům účinně pomoci. Minulý týden dle MVČK zemřelo rekordních 1 600 osob. Mezinárodní výbor Červeného kříže má sice v Sýrii 50 pracovníků, ale zdržují se jenom v Damašku, protože z bezpečnostních důvodů nemohou na místa bojů. Konvoje s humanitární pomocí nevyjely už čtrnáct dní.