Raději dobrá mrtvá starostka než špatný živý starosta

Jacksons' Gap (USA) - Moudrý volič rozhodl. Volby starosty v malém alabamském městě Jacksons' Gap se 761 obyvateli skončily jednoznačně, přesto se tu nemá kdo ujmout funkce. Vítězka voleb a dosavadní starostka Janice Canhamová totiž zemřela na konci července – tedy ještě měsíc před hlasováním. Město si teď láme hlavu nad tím, kdo ho povede.

Oblíbená politička dostala 128 hlasů, její oponent, který se momentálně s městem soudí, jen 66. Někteří proti němu možná hlasovali proto, že v kampani bylo hodně negativního. Právě na špínu a úskoky myslí letitý alabamský volební zákon. Podle něj totiž zůstává jméno kandidáta na hlasovacím lístku i po jeho smrti. Ve své době to mělo odradit uchazeče o funkci od zabíjení rivalů. Dnes to ale městské radě v Jacksons' Gap přidělalo práci. Do konce ledna musí nového starostu vybrat sama.

„Lidé po sobě rádi nechávají odkaz. Vím, že doufala a přála si být starostkou a posunout Jacksons' Gap vpřed,“ říká členka městské rady Janice Glazeová.

/*json*/{"map":{"lat":32.886885150395,"lng":-85.812084674835,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/