Hackeři zveřejnili data uživatelů Applu z počítače agenta FBI

New York – Hackeři ze skupiny AntiSec získali a zveřejnili data milionu uživatelů iPhonů a iPadů. V počítači agenta FBI, do kterého se nabourali letos v březnu, ukradli identifikační čísla přístrojů značky Apple, navíc také telefonní čísla a adresy jejich uživatelů. Informují o tom americká média, která ovšem upozorňují na to, že pravost údajů nelze ověřit.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Justin Sullivan

Hackeři údajně data získali z laptopu agenta FBI Christophera Stangla. Celkem v něm našli data o 12 milionech lidí. Zveřejnili ale jenom část. FBI případ odmítla komentovat. Stangle v FBI pracuje v oddělení zaměřeném na boj s počítačovou kriminalitou. Zapojil se například do kampaně, ve které lákal vystudované informatiky, aby se přidali k FBI.

Hackeři zveřejnili čísla, která mají stejnou podobu jako údaje, které používá Apple. Jejich přístroje mají čtyřicetimístné kódy složené z písmen a číslic. Identifikační číslo, takzvané UDID, majitelé iPhonů či iPadů mohou získat pomocí aplikací, které jsou zdarma dostupné v obchodu Apple s programy.   

Hackeři zveřejnili data, aby si lidé mohli ověřit, zda v databázi skutečně jsou. Databáze obsahuje kromě identifikačních čísel telefonů a tabletů také jméno, telefonní číslo a další údaje o majiteli. 

Identifikační čísla Applu slouží například k tomu, aby si uživatelé na své iPhony či iPady neinstalovali software odjinud než z obchodu iTunes. Některé aplikace v minulosti tato čísla odesílaly do různých databází, což podle amerických médií mohlo porušovat právo uživatelů na soukromí. Apple proto později podobnou praxi zakázal.