Obamová na sjezdu: Zvolte znovu Baracka, rozumí vám

Charlotte - První dáma Spojených států Michelle Obamová v projevu na závěr prvního dne sjezdu demokratů v Severní Karolíně vyzvala Američany, aby do Bílého domu znovu zvolili jejího manžela. Musí podle ní ještě udělat hodně práce. Dnes bude hlavním řečníkem druhého dne sjezdu bývalý prezident Bill Clinton, který oficiálně oznámí nominaci současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy na obhajobu úřadu.

Demokratického sjezdu se účastní 5 556 delegátů a 407 náhradníků. Polovinu delegátů tvoří ženy, 27 procent černoši. Akci také přihlíží kolem 30 000 zástupců médií a zvláštních hostů. Obama vystoupí v závěru sjezdu ve čtvrtek, kdy přijme nominaci strany na prezidenta. Stane se tak na fotbalovém stadionu v Charlotte, kde ho bude moci sledovat přes 70 000 lidí.


Obamová ve svém zhruba pětadvacetiminutovém projevu vzpomínala na skromné začátky nynějšího prvního páru země. Obama podle ní jezdil v natolik prorezlém autě, že byla dírami vidět vozovka, a jeho největší chloubou byl konferenční stolek nalezený v popelnici. Díky tomu podle ní dodnes rozumí problémům běžných lidí a prosazuje jejich zájmy. Obamová to ilustrovala na příkladu studentských půjček, s nimiž se s manželem v mládí sami potýkali. „Byli jsme tak mladí, tak zamilovaní a tak zadlužení,“ řekla. „A proto Barack tolik bojoval za to, aby studenti dostali pomoc a úrokové sazby byly nízké,“ dodala.

První dáma svého manžela líčila jako dobrého otce, který se vždy věnoval jejich dvěma dcerám. Vyzdvihla také jeho charakter. „Když se člověk stane prezidentem, nezmění ho to, ale ukáže to jeho skutečnou povahu,“ řekla. Vzpomínala také na svou rodinu a na svého pracovitého otce, který udělal vše pro to, aby svým dětem dopřál vzdělání.

Její stále energetičtěji pronášený projev ale postupně opouštěl výhradně osobní rovinu a byl stále více politicky zabarvený. Připomenula, že Obama prosadil zdravotní reformu, ale i to, že se zasazuje například o práva žen. Prezident podle ní přitom nejedná z politického kalkulu, ale z osobního přesvědčení.

Michelle Obamová:

„Připomíná mi, že hrajeme dlouhou hru a že změna je těžká a pomalá. Nikdy k ní nedojde najednou, ale nakonec se to podaří.“


V narážce na heslo jejího manžela z minulé prezidentské kampaně - „Změna, které můžeme věřit“, uvedla, že změny nelze dosáhnout přes noc a že jejímu manželovi toho ještě zbývá hodně udělat. Nakonec prý ale přijde a Američané k tomu mohou v listopadu přispět u volebních uren, uvedla první dáma USA.

Ve své řeči se Obamová nezmínila o republikánském protikandidátovi Mittu Romneym, v ostatních projevech na sjezdu ale jméno volebního soka jejího manžela zaznívalo často. Demokratičtí politici mu vytýkali, že „nic nechápe“, nerozumí problémům střední třídy a chce Spojené státy navrátit k politice, jež stojí za současnými hlubokými ekonomickými problémy země.

„Jejich teorie jsme už vyzkoušeli. Selhaly. Naše ekonomika selhala,“ řekl hlavní řečník úterního večera, kterým byl starosta texaského San Antonia Julián Castro. „Střední třída za to zaplatila cenu. Vaše rodina za to zaplatila cenu. Mitt Romney to ale prostě nechápe,“ dodal politik, který kritizoval především republikánskou politiku nízkých daní pro bohaté. Podle něj nepřinesla slibovanou prosperitu pro všechny.

Video Komentář Daniela Anýže
video

Komentář Daniela Anýže

Clinton dnes bude hájit Obamu

Dnes na sjezdu vystoupí bývalý prezident USA Bill Clinton s projevem, v němž bude hájit Baracka Obamu. V minulosti tomu tak ale vždy nebylo, když Clinton na adresu současného prezidenta směřoval mnoho kritických výroků. Pronášel je ovšem v okamžiku, kdy jeho žena Hillary byla před čtyřmi lety Obamovým soupeřem v boji o nominaci na prezidenta.

Clinton tehdejšímu senátorovi například vytýkal malé zkušenosti. „Teoreticky bychom mohli najít talentovaného televizního komentátora a nechat ho kandidovat. Měl by jenom o rok méně zkušeností v celonárodní politice,“ řekl bývalý prezident na konci roku 2007. Vztah obou politiků nebyl nikdy jednoduchý, okolnosti je ale donutily ke spolupráci. Podle některých komentátorů se Clinton v projevu nebude pouze snažit hájit Obamu, ale i položit základy ke kandidatuře Hillary Clintonové na prezidenta za čtyři roky.

Předpověď počasí zahnala Obamu pod střechu

Demokraté kvůli hrozící průtrži mračen přesunuli klíčový projev prezidenta Baracka Obamy z fotbalového stadionu pod střechu. „Pozorně jsme sledovali předpovědi počasí. Několik z nich v oblasti předpovídalo bouřky, a tak jsme se rozhodli čtvrteční program přesunout, abychom zajistili bezpečnost delegátů i hostů našeho sjezdu,“ uvedl šéf pořadatelů Steve Kerrigan. Obama tak místo před až 73 tisíci diváky pod širým nebem bude mluvit v aréně Time Warner Cable, kde se koná i zbytek sjezdu.