Milionové odškodnění pro mučeného jihokorejského rybáře

Soul – Soud v Soulu rozhodl o tom, že jihokorejský rybář, kterého nespravedlivě věznili a mučili kvůli podezření, že je severokorejský špion, dostane odškodnění v přepočtu 43 milionů korun. Informuje o tom BBC.

Čchonga, kterému je dnes už přes osmdesát, obvinily jihokorejské bezpečnostní síly začátkem 80. let. Tehdejší autoritářská, armádou podporovaná vláda ho nechala zadržet a vyslýchat agenty kontrarozvědky. „Poté, co byl bez zatykače zadržen, ho úřady mučily, aby získaly falešné přiznání a vynutily si falešná svědectví,“ uvedl soudce, který rozhodoval o odškodnění. 

Čchong se spolu s šesti členy své rodiny, která se rovněž stala terčem jihokorejských bezpečnostních sil, zažaloval vládu poté, co ho soud zprostil všech obvinění ze špionáže. „Dokonce i poté, co byl podmínečně propuštěn, ho bezpečnostní služby nadále sledovaly. To je nelegální chování, kterým stát narušil základní práva oběti,“ upřesnil soud. 

Čchong byl ve velké skupině rybářů, které Severní Korea v roce 1965 zadržela, protože rybařili blízko sporné námořní hranice mezi oběma zeměmi. Rybáře KLDR krátce nato opět pustila, ale jejich pobyt v severokorejské vazbě zavdal po téměř dvou desetiletích záminku k obvinění ze špionáže.