Velcí, rychlí, ale natvrdlí: Pštrosi emu asi podchodem nepůjdou

Sydney – Austrálie vymyslela opatření na ochranu pštrosů emu, čáru přes rozpočet jí ale asi udělají sami nelétaví ptáci: Moc jim to totiž nepálí. Země připravuje za stovky milionů dolarů výstavbu podchodů pod Tichomořskou dálnicí na východním pobřeží kontinentu, aby jich mohli emu používat pro bezpečnost svou i lidí. Podle odborníků je však nepravděpodobné, že zvířata budou podchod používat. „Emu jsou velcí ptáci s malým mozkem,“ zdůraznil Gary Whale ze společnosti Birdlife Australia.

Konečné rozhodnutí o podchodech pro emu by mělo padnout do konce letošního roku. Whale ale nevěří, že by je ptáci používali, jelikož na to nemají dostatečnou inteligenci. Ta je příčinou i toho, že je velmi obtížné je odehnat například z oplocených polí. Farmáři „otevírají brány, aby je přiměli k odchodu. Pět metrů odtamtud emu vráží hlavou do oplocení, ale nedokáže se naučit, že je tam otvor, jímž může projít“, vysvětlil Whale.

Ptáci emu mohou dorůstat výšky až dva metry. Třetí největší pták na světě může běžet rychlostí až 50 kilometrů v hodině.

Úřad spravující silnice ve státě Nový Jižní Wales připravuje plán na minimalizaci dopadu zlepšování Tichomořské dálnice na nepočetnou populaci emu v pobřežním pásmu. Tato komunikace patří k nejrušnějším a nejnebezpečnějším silnicím v zemi. Každý rok v posledním desetiletí na této rušné komunikaci zahyne 20 až 40 lidí.

Whale však upozornil, že připravovaná nová část dálnice přetne oblasti v Clarence Valley, v nichž emuové nacházejí potravu a rozmnožují se v ní. Nakonec by to mohlo vést k vyhynutí jejich pobřežní populace. Zvláštní průchody pod mosty pro bezpečný přechod ptáků-běžců byly koncipovány kvůli dopadům na životní prostředí. Pro emu jsou v nich zahrnuty čtyři podchodní struktury, tři jsou vysoké pět a půl metru, poslední má na výšku čtyři metry.

Tunely pro zvířata jsou v rámci australských dálnic již budovány například pro koaly či plazy. Jsou na nich umisťovány také závěsné lanové mosty pro živočichy, jako jsou vačice.

/*json*/{"map":{"lat":-33.266249890763,"lng":151.083984375,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/