Střelbu u jezera Annecy přežila i dívka ukrytá pod tělem matky

Paříž - Francouzští policisté objevili v noci na dnešek čtyřletou dívku, která přežila střelecký masakr u jezera Annecy na východě země. Holčička se osm hodin schovávala v autě pod tělem své zabité matky. Už ve středu našli policisté na místě, kde neznámý útočník postřílel čtyři lidi, vážně zraněnou sedmiletou dívku, její stav je po převozu do nemocnice v Grenoblu stabilizovaný.

Vozidlo s britskou poznávací značkou objevil ve středu odpoledne cyklista, který jel kolem. Ve voze byli tři zastřelení lidé, před autem policie našla tělo dalšího cyklisty. Podle policistů bylo na místě velké množství nábojnic, což naznačuje, že střelba byla poměrně hustá. Byl tu objeven také irácký a švédský cestovní pas. Rodina trávila dovolenou v kempu Saint Jorioz.

Čtyřletá holčička, kterou policisté našli v autě až kolem půlnoci, vyšetřovatelům anglicky řekla, že slyšela hluk a křik. Vzhledem k jejímu věku se ale nedá čekat, že by pomohla středeční události objasnit. „Zřejmě byla ochromená strachem, bez jediného pohybu ležela mezi těly,“ upřesnil prokurátor Eric Maillaud.

Eric Maillaud, prokurátor:

Eric Maillaud„Je to scéna, jakou vídáme ve filmech, ale naštěstí ne často v reálném životě.“


Kolem čtvrté odpoledne nahlásili na tísňovou linku nález rozstříleného auta s britskou poznávací značkou, auto ale otevřeli až experti z Paříže hodinu před půlnocí. Četníci tvrdí, že měli od pařížských detektivů zákaz vůz otevřít, přitom po holčičce pátral vrtulník s termokamerou. Už večer totiž jeden kemp u jezera hlásil zmizení rodiny se dvěma dětmi.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Vyšetřovatelé potvrdili, že tři oběti z auta jsou členy jedné britské rodiny - otec, matka a babička obou dívek, které střelbu přežily. Rodina byla ve Francii na dovolené, autem přejížděla z jednoho kempu do jiného. Policie pátrá v lesích v okolí místa incidentu po střelci. Bližší informace o tom, kdo mohl čin spáchat a jaký byl jeho motiv, ale zatím vyšetřovatelé nemají. Pouze vědí, že šlo o zkušeného střelce, který všechny své oběti trefil do hlavy. Spekuluje se, že zastřelený cyklista jel v době masakru čirou náhodou kolem a byl jako nežádoucí svědek také zastřelen.

Podle zdrojů blízkých vyšetřování je auto registrované na padesátiletého Saada al-Hilliho, narozeného v Iráku a žijícího v anglickém hrabství Surrey. Al-Hilli byl poradcem v leteckém průmyslu. Základní škola v obci Claygate, kde rodina al-Hilliových bydlela asi tři roky, má v evidenci sedmiletou žačku Zainab al-Hilliovou, což odpovídá dívce, která utrpěla těžká poranění na hlavě. Holčička byla podle posledních informací uvedena do umělého spánku a podstoupila další chirurgickou operaci.

/*json*/{"map":{"lat":45.838367585246,"lng":6.1653900146484,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/