Hongkong volí členy Zákonodárné rady v protičínském ovzduší

Hongkong - Dnes ráno místního času se otevřely hlasovací místnosti voleb do hongkongské Zákonodárné rady. V nich mohou voliči přímo vybírat zastupitele na 40 ze 70 míst. Prodemokratičtí kandidáti doufají, že budou mít prospěch z několikatýdenních protičínských protestů, napsal zpravodajský server BBC News.

Protesty vyvolaly plány místní vlády zavést do školních osnov povinné hodiny čínského vlastenectví. Poté, co do ulic vycházely desetitisíce nespokojených lidí, rozhodla se vláda od výuky vlastenectví odstoupit. Podle protestujících by nešlo o nic jiného než „čínskou propagandu a vymývání mozků“. 

V Hongkongu může volit asi 3,5 milionu ze zhruba sedmi milionů obyvatel. Hlasovací místnosti se uzavřou ve 22:30 místního času (16:30 SELČ) a výsledky budou známy patrně v pondělí. Předvolební kampani dominovaly takové otázky jako zaměstnanost, korupce a rostoucí počet návštěvníků z pevninské Číny. 

Hongkong byl pod čínskou správu předán Velkou Británií v roce 1997. Tato enkláva se nadále těší větší politické svobodě než pevninská část Číny, včetně například svobodného tisku a práva na shromažďování.