Atentát na Masúda proběhl těsně před útoky na New York

Kábul - Afghánistán si připomíná výročí, které předznamenalo útoky na newyorská dvojčata. Devátého září 2001 zavraždili dva atentátníci opozičního vůdce Ahmada Šáha Masúda. Útočníky, kteří se vydávali za novináře, poslala pravděpodobně al-Káida ve snaze odstranit svého hlavního nepřítele přímo na afghánském území.

Masúd bojoval proti Sovětům, se zbraní v ruce přečkal občanskou válku a posléze nekompromisně vzdoroval Tálibánu. Ostře se stavěl také proti islamistům z arabských zemí a samotnému bin Ládinovi. „Usáma nemá v naší zemi co dělat a my se budeme ze všech sil snažit ho zajmout nebo zabít. Ale máme jen omezené možnosti,“ prohlásil tehdy Masúd.

Masúd byl velmi vstřícný k zahraničním novinářům, a to ho nakonec stálo život. Devátého září 2001 přijal bez jakéhokoli prověření dva novináře. Údajní Maročané s belgickými pasy pak odpálili bombu ukrytou v kameře. Na následky zranění Masúd zemřel. „Byl vším, byl přítelem, byl vůdcem a byl učitelem, aniž by se jako učitel choval,“ konstatoval po jeho smrti prezidentský kandidát Abdulláh Abdulláh.

Okolnosti jeho smrti nejsou dosud jasné - atentát vyšetřovalo hned několik komisí i tajných služeb, aniž by došly k jednoznačným závěrům. Některé z variant sice mluví o intrikách mezi afghánskou opozicí, převažuje ale názor, že atentátníky poslali afghánští islamisté s cílem oslabit opozici před očekávanou odvetou za útoky 11. září.

To se podařilo jen zčásti. Tři měsíce po útocích totiž byli islamisté v Afghánistánu poraženi, afghánská opozice ale ztratila charismatického lídra, schopného dosáhnout i na prezidentské křeslo.