Indický karikaturista se prokreslil až do vězení

Dillí – Až tři roky vězení hrozí indickému karikaturistovi za pobuřování a hanobení státních symbolů. Jeho sobotní zatčení vyvolalo bouři nevole a novou debatu o svobodě vyjadřování. Aseem Trivedi svými kresbami kritizuje hlavně rozbujelou korupci v zemi.

Důvodem pro věznění mají být jeho karikatury vysmívající se státu. Aspoň si to myslí bombajský právník, který na umělce podal žalobu.

Na karikatuře znaku Indie nahradil Trivedi tři lvy vlky, z jejichž zubů kape krev, s nápisem „Ať žije korupce“. Na další kresbě znázornil indický parlament jako obří záchodovou mísu.

Soud poslal karikaturistu do vazby v sobotu a zůstane v ní nejmíň do 24. září. Trivedi odmítl kauci – říká, že když svoboda není venku, chce být raději uvnitř.

Pro mnoho Indů znamená jeho věznění útok na svobodu projevu. Vlna protestů se šíří hlavně na sociálních sítích. Podle Indů je ostudné, že zkorumpovaní politici jsou na svobodě a ti, kteří na jejich korupci ukazují, sedí ve vězení. „Podle informací, které mám, Trivedi nic neprovedl. Ve skutečnosti je jeho věznění protiprávním činem,“ uvedl předseda indické tiskové rady.

Sám Trivedi se považuje za následovníka Ghándího. I jeho v boji za nezávislost často stíhali kvůli pobuřování. „Pokud ze mě pravda činí zrádce, pak jsem jím rád,“ říká umělec. Trivedi se zapojil i do kampaně aktivisty Anny Hazareho. Ten loni svým 12denním půstem donutil parlament k přijetí protikorupčních zákonů, zatím jsou ale jen na papíře.

Licenci na pero Indové zatím nepotřebují. Snaha umlčet nepohodlné se ale rozmáhá. Před měsícem dala vláda premiéra Singha zablokovat četné účty na Twitteru a ostře napadla i kritické články v zahraničním tisku. Jeden z regionálních ministrů dokonce v srpnu poradil úředníkům, že když tvrdě pracují, můžou i trochu krást.