Řecký ostrov Santorini se od loňska zvětšil o 14 centimetrů

Madrid - Řecký ostrov Santorini, který je oblíbeným cílem turistů, od loňského ledna vyrostl o 8 až 14 centimetrů. S tímto zjištěním přišli vědci díky údajům satelitu Envisat, jenž patří Evropské vesmírné agentuře (ESA). Ke změnám došlo kvůli otřesům, které postihly oblast loni od ledna do dubna.

Santorini je součástí Kykladských ostrovů, má tvar půlměsíce a v jeho centrální části, která kdysi byla velkou sopkou, leží několik maličkých ostrůvků. Seizmická aktivita se projevila v okolí ostrova Nea Kameni uprostřed zatopeného kráteru, jenž vznikl po obrovské erupci sopky před 3 600 lety. Právě Nea Kameni je častým cílem turistů, kteří na Santorini míří za termálními vodami i kvůli kráteru, jenž stále ještě vyvrhuje teplý vzduch a sirné výpary.

„V lednu 2011 byla zaznamenána pod ostrovem série malých zemětřesení. Většina byla tak malá, že je dokázaly zjistit jen velmi citlivé přístroje, i když některé vnímalo i místní obyvatelstvo,“ vysvětlila ESA a dodala, že do zkoumání řeckého ostrova byly zahrnuty nejen údaje satelitu Envisat, ale také německého TerraSAR-X. Použity byly systémy GPS i radarové záběry, které vědci dostali k dispozici. Satelity jsou schopné zachytit změny v řádu několika málo centimetrů až z výšky 800 kilometrů.

Vědci na základě získaných údajů vypočítali, že i jícen sopky je v současnosti o 14 centimetrů širší než na začátku loňského roku. Příčinou je láva, která se nahromadila pod ostrovem v hloubce asi čtyř kilometrů. Ohromný „jeskynní“ prostor, jenž jícen sopky uzavírá, se podle odhadů zvětšil o deset až 20 milionů metrů krychlových. Podle odborníků nehrozí, že by nastala v oblasti erupce. V uplynulých měsících dokonce poklesla i seizmická činnost.

Dnešní Santorini je zbytkem velkého sopečného ostrova Théra, jenž byl rozmetán mohutným výbuchem, po němž z ostrova zůstaly jen obvodové části. Šlo patrně o jeden z nejsilnějších sopečných člověku známých výbuchů, který svou silou mnohonásobně převýšil výbuch sopky Krakatoa v roce 1883.

SantoriniVýbuch Théry vyvolal klimatické změny a přívalovou vlnu tsunami, jimž je připisován pád mínojské civilizace na Krétě, a dává se do souvislosti s některými z biblických deseti egyptských ran; někdy se tato katastrofa považuje za zdroj pověsti o Atlantidě. Síla výbuchu Théry byla přibližně 160 000krát větší, než byla bomba, jež dopadla na Hirošimu.


/*json*/{"map":{"lat":36.391716713449,"lng":25.423393249512,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/