Obama: Romney nejdřív vystřelí, teprve pak zamíří

Washington - „Mitt Romney si zřejmě nezjistil fakta. Zdá se, že má tendenci nejprve střílet a pak mířit.“ Těmito slovy reagoval americký rezident Barack Obama na další přehmat svého republikánského prezidentského protikandidáta. Ten totiž překotně odsoudil Obamovu politiku v souvislosti s útoky na velvyslanectví USA v muslimském světě, při nichž byl zavražděn americký velvyslanec v Libyi. Unikla mu přitom časová posloupnost kroků vlády.

Romney ještě v úterý odsoudil vyjádření americké ambasády v Egyptě kritizující protiislámské video, jež vyvolalo protesty v Káhiře, Benghází a dalších arabských městech. Podle Romneyho šlo o „hanebné prohlášení… rovnající se omluvě“. Obamova administrativa podle něj tak sympatizovala s davem, který napadl ambasádu. Americká média ale připomínají, že prohlášení bylo vydáno zhruba v úterý v poledne káhirského času, kdy se nedaleko ambasády konal ještě poklidný protest a prohlášení se snažilo uklidnit situaci. Teprve o několik hodin později dav napadl velvyslanectví a strhl americkou vlajku. Stejně tak k vražednému útoku na velvyslance ve východolibyjském Benghází došlo o několik hodin později.

Romney zopakoval svou kritiku ve středu ráno a řekl, že Obamova vláda, která se od káhirského prohlášení distancovala, vysílá zmatené signály. Romneyho vstup do rychle se vyvíjející zahraničněpolitické krize tak přerostl do komunikačního debaklu. Romneyho komentáře kritizovali nejen demokraté, ale i někteří republikáni.

„Asi měli počkat,“ řekl o reakci Romneyho kampaně bývalý republikánský senátor John Sununu. Zahraničněpolitický poradce bývalého republikánského prezidenta George Bushe Gordon Johndroe řekl, že Romney reagoval rychleji, než kdyby byl prezident. „Musíte být velmi opatrní a obezřetní,“ prohlásil. „Když začnete vydávat prohlášení o dramatických a násilných událostech, vždy se vystavíte obviněním, že se snažíte celou věc využít politicky,“ uvedla v televizním rozhovoru spolupracovnice někdejšího republikánského prezidenta Ronalda Reagana a nynější komentátorka listu The Wall Street Journal Peggy Noonanová s tím, že si Romney v posledních hodinách příliš nepomohl.

Kontroverze následuje po červencové zahraniční cestě Mitta Romneyho, která měla posílit jeho pozici, pokud jde o zahraniční politiku, ale vyvolala pozornost především řadou Romneyho přehmatů.