Češi podezřelí ze špionáže si na vyřízení odvolání počkají

Atény/Praha – Obhájce dvou Čechů, které v Řecku zadrželi poté, co fotili vojenské objekty, podal odvolání. Jenže dneškem začala v zemi stávka soudců a soudního personálu, na vyřízení žádosti si tedy zadržení zřejmě počkají. Rozhodnutí o odvolání se totiž odložilo na neurčito. Češi jsou podezřelí ze špionáže, za což jim hrozí až dvacet let vězení.

Obhajoba dvou Čechů chce odvrátit obvinění ze špionáže. Podala proto odvolání, jenže to bude na úřadě čekat delší dobu na vyřízení. Dneškem totiž začíná stávka pracovníků v justici a všechny lhůty se značně protáhnou, a to třeba i o týdny. 

Pokud žádosti řecké úřady vyhoví, bude moci obhajoba předložit další důkazy o nevině českých občanů. Češi by tak mohli být propuštěni na kauci a vyšetřováni na svobodě. 

Prohlášení Ivana B. a Martina P.:

„Podmínky jsou tvrdé, ale lidé, se kterými se tu potkáváme, se k nám chovají slušně a korektně. Je to celé nesmyslné nedorozumění, které se určitě rychle vysvětlí.“


Řecká policie zadržela minulý týden dva Čechy pro podezření ze špionáže na ostrově Limnos na severovýchodě Egejského moře. Češi tam prý fotografovali vojenské objekty. Dvojice mužů pracuje pro firmu Bohemia Interaktiv Studio, která vyvíjí počítačové hry. Muži na ostrově ovšem byli soukromě a popírají, že by pořizovali zakázané snímky.