Egyptský duchovní vyzval k zabití protagonistů filmu Nevinnost muslimů

Káhira - Jistý egyptský imám vyzval k zabití týmu, jenž se podílel na tvorbě amatérského amerického filmu, který očerňuje islám a vyvolal ostré protesty muslimského světa. Islámský duchovní tak učinil vyhlášením příslušného náboženského nařízení fatva, které zveřejnil na internetu. Informovalo o tom americké centrum SITE, které sleduje servery islámských radikálů.

„Vyhlašuji fatvu a vyzývám mladé muslimy ve Spojených státech a Evropě, aby ji respektovali. To znamená, aby zabili režiséra, producenta, herce a všechny, kteří se podíleli na tomto filmu a propagovali ho. Nechť Alláh řídí vaše kroky a věnuje vám úspěch,“ cituje SITE z výzvy radikálního imáma. Protagonisty snímku, který podle něj uráží proroka Mohameda, označil za „špinavce“.

Tři muži, spojovaní s filmem Nevinnost muslimů, který rozbouřil muslimy téměř na celém světě, jsou stoupenci koptského kněze Zakarii Botrose. Tento Egypťan, který nyní žije v USA, byl ve své zemi vězněn za své protiislámské smýšlení, napsal o víkendu americký list Los Angeles Times. Podle agentury AFP se na filmu, který byl natočen loni v srpnu v Kalifornii, podíleli američtí evangelisté.