Syrská armáda bombarduje Aleppo, na Asada vypsána odměna

Damašek - Těžké boje jsou dnes hlášeny ze syrského Aleppa. Armáda tam bombarduje čtvrtě ovládané povstalci. Pondělní boje si v Sýrii vyžádaly životy téměř 140 lidí. Kontaktní skupina čtyř zemí, které se chtějí pokusit o zastavení bojů, zamýšlí vyslat do země své pozorovatele. Podle týdeníku Der Spiegel testovala syrská armáda v srpnu v poušti odpalovací systém chemických zbraní. Armáda syrských dezertérů mezitím vypsala odměnu 25 milionů dolarů za prezidenta Bašára Asada - živého, nebo mrtvého.

Syrská armáda oznámila, že se jí po týdnu podařilo vytlačit rebely ze čtvrti Midan v centru města. Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) ale upozorňuje, že situace ve městě je stále velmi nejistá a že dobytí jakékoli jeho části je vždy jen dočasné.

Kontaktní skupina čtyř zemí, které se chtějí pokusit o zastavení bojů, zamýšlí vyslat do Sýrie své pozorovatele. Na pondělní schůzce v Káhiře to navrhl íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí. Írán chce, aby obě strany konfliktu ukončily boje a dohodly se bez vměšování zvenčí na dalším postupu. Přitom má být zastavena údajná finanční i vojenská pomoc opozici. O vytvoření kontaktní skupiny se zasloužil Egypt a kromě něj a Íránu k ní patří také Turecko a Saúdská Arábie. Příští schůzka se má konat v New Yorku v době zasedání Valného shromáždění OSN.

Wanted: Bašár Asad

Armáda syrských dezertérů vypsala odměnu 25 milionů dolarů (473 milionů korun) za prezidenta Bašára Asada - živého, nebo mrtvého. Jeden z velitelů povstalecké Syrské svobodné armády (FSA) Ahmad Hidžází řekl, že peníze jsou připraveni zaplatit syrští podnikatelé, kteří podporují opozici. Jejich jména z bezpečnostních důvodů odmítl sdělit. Ruská agentura RIA Novosti, která zprávu turecké agentury Anadolu přejala, k ní uvedla, že USA v srpnu vyčlenily přesně tuto sumu na nevojenskou pomoc syrské opozici. Brutalita bojů v Sýrii vyprovokovala už v květnu k nabídce odměny 450 000 dolarů za Asadovu hlavu saúdskoarabského duchovního šajcha Alího Rubaího.

Syřané se letos do Mekky nepodívají

Vláda v Damašku dnes oznámila, že Sýrie letos nevyšle své občany na velkou pouť hadždž do saúdskoarabské Mekky. Syrský výbor pro hadždž, v němž jsou zastoupena ministerstva náboženství, cestovního ruchu, vnitra, zdravotnictví a obrany, to podle zprávy agentury SANA zdůvodnil tím, že Rijád tentokrát neuzavřel s Damaškem příslušnou dohodu.

Der Spiegel: Syrská armáda testovala chemické zbraně za přítomnosti Íránců

Podle německého týdeníku Der Spiegel testovala syrská armáda v srpnu v poušti odpalovací systém chemických zbraní. Zkoušky se údajně konaly nedaleko zbrojního výzkumného centra Safíra východně od Halabu. Prázdné hlavice, které by mohly nést chemické látky, vojáci vypalovali z tanků a letadel. Na místě byli také členové íránských revolučních gard.

Safíra je největší syrské zařízení na testování chemických zbraní. Je to rozsáhlý oplocený komplex, v němž údajně pracují i vědci ze Severní Koreje a Íránu. Dle západních rozvědek se tam vyrábí sarin, yperit a tabun. Před několika měsíci nahradilo stráže asi 100 členů elitní jednotky ze 4. tankové divize. Ke středisku byly také dopraveny generátory na výrobu elektřiny a palivo, aby zařízení nebylo odříznuto od energie v případě útoku syrských povstalců. Ti ale údajně na tento objekt útok neplánují.