Syrský konflikt tvrdě pokračuje, čeští chemici ale zamíří do Jordánska

Damašek - Syrská armáda dnes ráno těžce ostřelovala město Aleppo, nad kterým se už dva měsíce snaží získat kontrolu obě strany syrského konfliktu. Rebelové oznámili, že nad severem země sestřelili armádní stíhačku. Syrská opozice nadále volá po bezletové zóně nad Sýrií, což je ale v současné době téměř nemožné. Nepříliš pravděpodobné v tuto chvíli podle českého ministerstva obrany také je, že by do země odjeli armádní chemici, jak uvedl včera ministr zahraničí Schwarzenberg. 

Stíhačku sestřelili rebelové při útoku na vojenskou základnu v Ataribu nedaleko Halabu. Letoun se jim podařilo zneškodnit v době, kdy přelétal nad oblastí povstaleckého útoku. Několik čtvrtí v Aleppu, především pak v jižní části této hospodářské metropole na severu Sýrie, zasypala armáda dnes ráno dělostřeleckou palbou. Podle dostupných zpráv zahynulo nejméně 11 vládních vojáků. Boje jsou hlášeny i z dalších syrských měst.

Opoziční aktivisté hlásí těžké boje v blízkosti rušného hraničního přechodu Nasíb s Jordánskem. V místě je dálnice spojující Damašek s Ammánem. Aktivisté předávající zprávy exilové Syrské organizaci pro lidská práva (OSDH) informovali kromě toho o vlně zatýkání a domovních razií vládních vojáků ve městě Hará v provincii Dará. Podle jejich bilance si násilí v pátek vyžádalo v Sýrii celkem 142 mrtvých - 88 civilistů, 32 vojáků a 22 povstalců.

Od loňského března si občanská válka podle organizací pro lidská práva vyžádala již na 29 000 životů, z toho na 21 000 civilistů.

Velení Syrské svobodné armády dnes oznámilo, že se z jižního Turecka přemístilo do vlasti - do míst, která kontrolují odpůrci Asadova režimu. Kde přesně povstalci rozbili hlavní stan, ani kdy se přesunuli, ale neupřesnili.

Bezletová zóna se stále zvažuje

Francie prý se svými partnery nadále zvažuje zřízení bezletové zóny nad Sýrií. To by ale vyžadovalo mandát OSN, což je podle něj v současné době takřka nemožné, řekl novinářům ve Washingtonu. „Pracujeme, ale nejen my, řada zemí pracuje na této otázce bezletové zóny, v daném okamžiku je ale velmi obtížné ji vyhlásit,“ citovala agentura AFP francouzského představitele.

Syrští vojáci
Zdroj: ISIFA
Autor: Kaveh Kazemi/Getty Images

„Jednáme se všemi svými partnery, s Turky, Američany, Brity a dalšími, v daném momentu ale nemáme k tomu dostatek politického elánu,“ řekl. Poukázal zároveň na fakt, že nezbytné posvěcení takového kroku Radou bezpečnosti OSN je téměř vyloučeno vzhledem k odporu Ruska a Číny.

Po vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií volá syrská opozice, která čelí zbrojní převaze vládních sil, především pak jejich vzdušným útokům.

Čeští chemici pojedou do Jordánska, o Sýrii prý nikdo nežádal

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v pátek řekl, že Česko počítá s účastí své protichemické jednotky při případném zásahu v občanské válkou sužované Sýrii. Podle mluvčího ministerstva obrany ale o vyslání českých vojáků do Sýrie nikdo nepožádal. Česká armáda má v plánu vyslat čtyři protichemické experty do sousedního Jordánska, které pořádalo o pomoc při přípravě svých protichemických jednotek. Podle mluvčího požádalo Jordánsko Českou republiku o pomoc po vypuknutí násilností v sousední Sýrii.

Schwarzenberg informaci o možné účasti českých armádních chemiků při zásahu v Sýrii řekl po jednání s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou. Ta podle Schwarzenberga nabídku na účast českých chemiků při zásahu na Blízkém východě přijala. Podle českých diplomatů by jednotka byla nasazena při případném zásahu NATO, ke kterému ale aliance nemá mandát.