Po Benghází se milice islamistů stáhly i z Derny

Benghází - Islamistické milice se v sobotu po vytlačení z Benghází stáhly i z východolibyjské Derny, považované za jednu z hlavních bašt islámských radikálů. Dvě hlavní islamistické skupiny opustily pět svých vojenských základen ve městě a oznámily své rozpuštění, sdělili obyvatelé města agentuře Reuters. To následně potvrdila libyjská tisková agentura LANA s odkazem na prohlášení velitelů obou milicí.

Libyjský prezident Muhammad Madžarjáf mezitím oznámil, že všechny ozbrojené nevládní útvary se musí rozpustit. Nařizuje se „rozpuštění všech brigád a ozbrojených formací, které nemají státní legitimitu“, prohlásil podle agentury AFP prezident v komuniké vydaném v Benghází.

„Abú Slim tady měla tři tábory a Ansa aš-Šaria dva, celkem pět. Jsou prázdné,“ telefonoval agentuře Reuters profesor lingvistiky, který se v posledních dnech účastnil protestů proti milicím v Derně. Odchod milicí z Derny je podle něj evidentně reakcí na tlak aktivistů a vládních složek proti milicím po velké páteční demonstraci v relativně nedalekém Benghází.

V pátek večer se stovky obyvatel druhého největšího libyjského města sešly na masovém shromáždění, na němž si slíbily novou revoluci, která je zbaví ozbrojených organizací a islámských radikálů. Vydaly se pak proti ozbrojeným milicím a skupinu Ansa aš-Šaría, podezíranou z nedávných útoků na zdejší konzulát USA, vyhnaly z jejího velitelství. Následně zaútočily i na jinou brigádu, která ale spolupracovala s vládními složkami, což mělo za následek 11 mrtvých a více než 70 zraněných.

/*json*/{"map":{"lat":32.175612478499,"lng":20.5224609375,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":32.583849325657,"lng":20.3466796875,"type":"1","description":""},{"lat":32.768800484882,"lng":22.752685546875,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Milice v Derně viděla, co se stalo minulou noc a rozhodla se: nebudeme zabíjet naše bratry,“ řekl Reuters zdroj. Podle něj organizovali aktivisté z řad obyvatel města hlídky proti milicím minulých deset dní. „Řekli, že už jako milice v Derně nebudou. Půjdou domů a nechají bezpečnost v rukou ministerstva vnitra a armády.“

Při útoku na konzulát v Benghází, který se uskutečnil v den 11. výročí teroristických útoků proti USA z 11. září 2001, zahynuli čtyři američtí diplomaté včetně velvyslance Chrise Stevense. Libyjské úřady žádnou konkrétní skupinu v souvislosti s útokem na konzulát nejmenovaly, pozornost ale soustředily na Ansar aš-Šaríu, kterou údajně vede propuštěný vězeň ze zařízení pro podezřelé teroristy na americké základně Guantánamo.