Švýcaři nechtějí přísnější protikuřácký zákon

Bern – Jasné NE vyslovili Švýcaři v referendu návrhu na zpřísnění protikuřáckého zákona, který by zakázal kouření na uzavřených veřejných místech a na pracovištích. Oznámila to dnes agentura DPA. Švýcarská vláda informovala, že většina z šestadvaceti švýcarských kantonů a polokantonů uvedený návrh zamítla, proti zákazu kouření hlasovalo asi šedesát šest procent voličů. 

Zdroj: ISIFA/Canadian Press Autor: Steve White

Klaus Künzli, ředitel Asociace hotelových zařízení

„Věřím, že si Švýcaři uvědomují, že jsou lidé před pasivním kouřením chránění dost. Máme spolkový zákon z roku 2010, který je dostačující.“


Podle současného ustanovení je povoleno ve švýcarských restauracích kouřit, pokud mají podniky vyhrazené prostory jen pro kuřáky. Za dostatečný zákon považuje i vláda a současné rozhodnutí svých občanů vítá. V mnoha kantonech platí ovšem ještě přísnější pravidla.   

Iniciativa nazvaná v překladu Ochrana proti pasivnímu kouření požadovala plošný zákaz kouření v restauracích a na pracovištích v celé zemi. Podle iniciativy odhadem deset tisíc lidí čelí v práci kvůli pasivnímu kouření vážnému zdravotnímu riziku. Proti jejich návrhu se již dříve veřejně vyslovila jak švýcarská vláda, tak ekonomičtí experti.