Britští vědci objevili u muže z Kataru virus podobný SARS

Londýn - Světová zdravotnická organizace (WHO) objevila nový virus ze stejné skupiny jako SARS. Jedná se o organismus způsobující akutní onemocnění dýchacích cest, který v roce 2002 zabil 800 lidí. Organizace to uvedla v nedělním prohlášení, ze kterého dnes citovala agentura Reuters. WHO nový virus odhalila ve Velké Británii u devětačtyřicetiletého pacienta z Kataru.

Muž prý 3. září přišel k lékaři s příznaky akutní infekce dýchacího ústrojí. O šest dní později byl přijat na jednotku intenzivní péče v katarském Dauhá a 11. září jej letecky přepravili do Velké Británie. Tam u něj vědci objevili přítomnost nového koronaviru. Do velké skupiny koronavirů patří viry způsobující běžné virózy, ale i virus SARS.

Na začátku letošního roku objevili nizozemští lékaři podobný případ u šedesátiletého muže ze Saúdské Arábie. Britští vědci nyní porovnali genetickou sekvenci viru pacienta z Kataru se vzorkem plicní tkáně pacienta ze začátku roku. Dvě genové sekvence byly téměř stejné. Ředitel střediska pro infekce dýchacího ústrojí při Královské univerzitě v Londýně Peter Openshaw v obou případech ale nijak významnou shodu nevidí. WHO nyní provádí další analýzy týkající se nového nálezu.

Virus SARS (syndrom akutního respiračního selhání) se objevil v roce 2002 v Číně. Než se epidemii podařilo dostat pod kontrolu, usmrtil po celém světě na 800 lidí. Podle Openshawa se v tuto chvíli nezdá, že by bylo třeba se kvůli novému viru znepokojovat. Organismus podle něj možná mohl být identifikován jen díky pokročilým metodám testování, citovala odborníka Reuters.