Američané pomůžou Libyjcům zkrotit milice

Tripolis - Spojené státy navzdory nedávnému krvavému útoku na americký konzulát ve východolibyjském městě Benghází zůstanou pevným partnerem Tripolisu, kterému pomohou v jeho úsilí zkrotit islámské ozbrojené milice. Uvedla to americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová krátce po oznámení Tripolisu, že do čela dvou mocných islámských milicí byli postaveni vojenští důstojníci.

 

V Libyi pokračuje tažení proti nelegálním milicím. Po pátečních střetech odešli ozbrojenci z Benghází, včera pak i z východolibyjské Derny, která je považována za baštu islámských radikálů. Nepokoje vyvolal útok milicí na americký konzulát v Benghází, při němž zemřeli čtyři diplomaté. Libye se od útoku a vražd distancovala a za incident se omluvila.

V pátek Libyjci vyhnali ze základny ve městě Benghází milice Ansar aš-Šaría. Pak zasáhl libyjský prezident. „Nařizuji rozpuštění všech milicí a zrušení všech základen, které nemají státní legitimitu. Vyzývám všechny, aby ukončili násilí a přestali nosit zbraně na veřejných místech,“ řekl prezident Muhammad Madžarjáf.

S milicemi pomůžou Američané i Evropská unie

Clintonová ujistila, že Washington bude pomáhat Libyi nejen se zajištěním chemických a dalších nebezpečných zbraní, ale i s potlačením ozbrojených militantních skupin, které vznikly po svržení režimu vůdce Muammara Kaddáfího v říjnu 2011. Také Evropská unie chce pomoci Tripolisu posílit vliv státních bezpečnostních sil. EU hodlá do Libye v říjnu vyslat skupinu odborníků a pomoci s výcvikem policistů, soudců a pohraničníků a také se začleněním některých milicionářů do bezpečnostních oddílů.

Nevole Libyjců se šíří celou zemí. Zasáhla i centrum radikálních islamistů, město Dernu. I tady milice oznámily konec a odešly ze základen. Z Derny odešli i ozbrojenci z Ansar aš-Šaria, skupiny, která je podezřívána z útoku na konzulát Spojených států.

Muslimská dívka v New Yorku protestuje proti zabití amerického velvyslance
Zdroj: ISIFA
Autor: Anthony Behar/Sipa USA

CIA po útoku v Benghází přišla o své „oči“ v oblasti

Nedávný útok na konzulát Spojených států v libyjském městě Benghází zasáhl i americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Mezi zaměstnanci zastupitelského úřadu evakuovanými z města po incidentu byl také zhruba tucet jejích agentů, kteří hráli klíčovou roli při získávání zpravodajských informací o skupinách ozbrojených radikálů v oblasti. CIA tak přišla o své cenné „oči“, informoval o tom včera list The New York Times.

Libyjská armáda hlídkuje
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/STR

„Je to katastrofální zpravodajská ztráta,“ uvedl jeden americký činitel, který dříve sloužil v Libyi. „Jako kdyby nám vyloupli oči,“ dodal. Spojené státy stáhly své pracovníky z Benghází po zabití jejich velvyslance Christophera Stevense a dalších tří Američanů při útoku ozbrojenců 11. září.

CIA v Benghází a východní Libyi sledovala například právě skupinu Ansar al-Šaría, která je z akce proti americkému konzulátu podezřelá. Zaměřovala se ale i na domnělé členy místní odnože teroristické organizace al-Káida. Oblast je značně neklidná a postoje místních lidí se značně liší. Jsou tu jak odpůrci vzniku demokracie v Libyi, tak zastánci demokratického uspořádání a spojenectví s USA.