Jako z filmu: Únos chlapce z bankéřské rodiny happy endem neskončil

Frankfurt nad Mohanem - Únos Jakoba von Metzlera, syna z významné německé bankéřské rodiny, v roce 2002 otřásl celou německou veřejností. Přestože totiž rodina zaplatila tučné výkupné, tělo chlapce bylo po pár dnech nalezeno v jezeře. Ještě horší ale bylo zjištění, že za vraždou nevinného potomka slavného bankéře stál mladý muž, který v rodině působil jako domácí učitel a bažil po penězích. Podobné příběhy přitom často ztvárňují filmoví režiséři. V moderní německé historii není přitom počet únosů vlivných osob nebo jejich potomků žádnou vzácností.

Jakob byl naposledy spatřen v pátek v Sachsenhausenu, kde ho viděl spolužák, když vystupoval ze školního autobusu. O hodinu později už rodina obdržela lístek s požadavkem výkupného, a to ve výši milionu eur (přes 30 milionů korun). 

Rodina peníze zaplatila a policie poté zatkla dva muže, kteří peníze převzali. Jeden z nich ji upozornil na to, že by se Jakob mohl nacházet v lesích. Vydaly se tam proto stovky policistů na koních spolu se psy. Na pomoc přiletěla i helikoptéra. Nejprve ale nikdo nic nenašel. Vzápětí byli zatčeni další dva podezřelí – zhruba dvacetiletí mladíci – bratři – z Frankfurtu. 

Friedrich von Metzler s manželkou
Friedrich von Metzler s manželkou

Tři dny policie nehlásila žádné nové zprávy, poté ovšem odhalila tragické detaily případu – výkupné nepomohlo, Jakob stále nebyl propuštěn. „Jakob von Metzler nebyl propuštěn jeho únosci. Místo jeho pobytu není známo,“ znělo v policejním prohlášení. 

Harald Weiss-Bollandt, šéf policie ve Frankfurtu:

„Tento nelidský zločin nemá, alespoň v nedávné historii, srovnání. Můj personál v posledních pěti dnech udělal všechno, co je v lidských silách, aby mohl vrátit Jakoba von Metzlera zdravého rodině. Bohužel to vypadá, že to nebylo možné.“


Svázané tělo malého chlapce bylo nalezeno až po pěti dnech v jezeře uprostřed lesů. Lístek s požadavkem na výkupné přitom uváděl, že únosci chlapci neublíží, pokud rodina zaplatí horentní sumu. Podle vyšetřovatelů ovšem zemřel ještě ten den, co byl unesen. 

K zapletení do případu se posléze částečně doznal sedmadvacetiletý student práv Magnus Gäfgen, jehož rodina dobře znala. V chlapcově rodině působil jako domácí učitel a chtěl si zajistit peníze na nákladný život. V jeho studentském pokoji byla nalezena část obnosu z výkupného. V roce 2003 byl Gäfgen odsouzen na doživotí bez možnosti propuštění po patnácti letech. 

Soud s vrahem malého Jakoba
Soud s vrahem malého Jakoba

Bankéř Friedrich von Metzler:

Otec zavražděného jedenáctiletého Jakoba von Metzlera je jedním z nejznámějších německých filantropů a hlavou jedné z nejstarších bank. Ročně daruje miliony na umění, podporuje takové instituce, jako je Frankfurtské uměleckoprůmyslové muzeum. Jeho peníze také jdou na financování akademického výměnného programu mezi univerzitami ve Frankfurtu a ve Philadelphii. Metzler Bank je jedenáctou generaci v rodinném vlastnictví. Založena byla už v roce 1674 Benjaminem Metzlerem, synem pastora z regionu Vogtland. Nyní má pobočky v Mnichově, Stuttgartu, Los Angeles, Seattlu, Tokiu, New Yorku a Dublinu.


Únosů bohatých a vlivných lidí nebo jejich potomků bylo v Německu více

Německo má za sebou celou historii podobných únosů. Třeba v roce 1996 byl unesen dědic německého tabákového magnáta Jana Philippa Reemtsmy. V tomto případě ale celá záležitost dopadla dobře poté, co rodina zaplatila 14milionové výkupné.

Podobně jako v případě Metzlerových probíhala vražda podnikatele Jakuba Fiszmana, který byl v roce 1996 chycen v jeho vlastní kanceláři. Jeho únosci si vyžádali přes milion liber, které dostali, ale muže přesto zabili. Později se navíc ukázalo, že tyto osoby byly rovněž zodpovědné za únos podnikatelova synovce o pět let dříve. Chlapec byl ale spolu se spolužákem propuštěn bez zranění.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

V 70. a 80. letech 20. století Německo také trpělo vlnou politicky motivovaných únosů a zabíjení prominentních bankéřů a průmyslníků ze strany Frakce rudé armády, nástupce Baader-Meinhofova gangu. Mezi oběti patřili třeba vedoucí představitelé Dresdner Bank a Deutsche Bank a vedoucí sdružení německých zaměstnavatelů Hanns Martin Schleyer.

Vraždy a únosy dětí ve filmech

Na tématiku vražd pracovníků zaměstnaných v rodině se zaměřují přitom i filmy. Jedním z nich je třeba americký snímek z roku 1992 Ruka na Kolébce. V něm manželé Bartelovi čekají druhý přírůstek do rodiny. Při lékařské prohlídce je ale Claire vystavena nepříjemnému obtěžování ošetřujícího gynekologa a celou věc ohlásí, v následku čehož doktor Mott spáchá sebevraždu. Manželka doktora Motta následně potratí - pod cizím jménem přijme práci chůvy u Bartelových, což má vražedné důsledky.

Únosy dětí se objevují i v akčních filmech, mezi něž patří třeba americké Komando z roku 1985, v němž bývalý velitel elitní bojové jednotky žije v ústraní, je však objeven a napaden žoldáky exdiktátora Ariuse, kteří ho únosem jeho milované dcerky Jenny chtějí donutit ke spolupráci na zavraždění prezidenta jihoamerického státu Val Verde a svržení tamní demokratické vlády.

Únos dítěte trápí i Liama Neesona v britském snímku z roku 2008 96 hodin, v něm jeho dceru v Paříži unesou obchodníci s bílým masem. Bývalý agent tajné služby se pak v jejich stopách vydává na vlastní pěst. Dítě zmizí i Angelině Jolieové ve stejně starém dramatu Výměna.