S rasismem proti bělochům musíme bojovat, tvrdí šéf Sarkozyho partaje

Paříž – Výrokem o „rasismu proti bílým Francouzům“ a nutnosti proti němu bojovat šokoval Francii Jean-François Copé - šéf opozičních konzervativců bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Podle místních médií Copé převzal v rámci kampaně pro znovuzvolení do čela Svazu pro lidové hnutí (UMP) jedno z hlavních témat nacionalistické Národní fronty (FN).

Zdroj: Getty Images Autor: Pascal Le Segretain

Copé připustil, že termínem „rasismus proti bílým“ zlomil jedno dosavadní tabu a že na některých místech existují projevy rasismu proti „lidem barevným či zahraničního původu“. „Podívejme se ale pravdě do očí: situace je opačná v mnohých čtvrtích našich předměstí,“ usoudil Copé.

Jean-François Copé:

„Ve čtvrtích našich měst se rozvíjí rasismus proti bílým, při kterém některá individua, z nichž některá mají francouzské občanství, pohrdají Francouzi galského původu. A to pod záminkou, že nemají stejné náboženství, stejnou barvu pleti či stejný původ jako oni. To je stejně nepřípustné jako všechny ostatní formy rasismu. Musíme to odsoudit.“


V písemném Manifestu pro pravici bez komplexů, který má vyjít 3. října v knižní podobě, Copé vysvětluje, že mu jde o vytvoření moderní a republikánské pravice, která se osvobodí od pokrytecké politické korektnosti, o niž se opírá vládní levice. Server týdeníku le Nouvel Observateur připomněl nedávné prohlášení stále oblíbenější předsedkyně Národní fronty Marine Le Penové, že „vláda musí začít bojovat proti šířícímu se rasismu proti bílým a rasismu proti Francouzům, který sužuje předměstí“.

Nový šéf francouzských konzervativců vzejde z hlasování členů UMP 18. října. Očekává se velký boj mezi Copém a bývalým premiérem Françoisem Fillonem. Některé komentáře dokonce hovoří o tom, že tento tvrdý duel by mohl vést i k rozbití UMP.