Hackeři napadli Bílý dům. Útok zřejmě přišel z Číny

Washington - Bílý dům potvrdil, že se stal útokem hackerů. Těm se ale údajně nepodařilo dostat do systému s tajnými informacemi. Neztratila se ani žádná data. Podle konzervativního serveru Freebeacon, který o pokusu hackerů jako první informoval, pocházel útok z Číny.

Nic nenasvědčuje tomu, že byla při incidentu zcizena nějaká data, řekl nejmenovaný představitel Bílého domu. Podle něj byl útok brzy zaznamenán a nerozšířil se.
   
Jednalo se o takzvaný spear phishing, tedy cílený phishing, kdy se útočník snaží proniknout do systému prostřednictvím falešného mailu, který dělá dojem, že je od důvěryhodného odesílatele.

Podle zmíněného představitele „je tento druh útoků poměrně častý“. „V tomto případě byl útok identifikován, systém byl izolován a nic neukazuje na to, že by byla získána nějaká data. Nikdo se navíc nesnažil proniknout do systému s utajovanými informacemi,“ řekl představitel Bílého domu, ale odmítl uvést, kdo a kdy útok podnikl.
   
O útoku v neděli informoval konzervativní blog Freebeacon, podle něhož čínští hackeři pronikli do systému Bílého domu s vojenskými informacemi. Také televize FoxNews s odvoláním na americké policejní zdroje uvedla, že útok přišel ze serveru v Číně.

V Číně je největší počet uživatelů internetu na světě, asi 485 milionů. Podle amerických médií z Číny přichází řada útoků na počítačové systémy americké vlády i amerických firem.