V USA předběžně volí prezidenta, Albrightová kritizovala Romneyho

Washington - Americké volby začaly. V některých amerických státech totiž odstartovalo takzvané předběžné hlasování, které je stále více v kurzu a volební kampaně kvůli němu musejí měnit strategiii. Oficiálně se utkají demokrat Barack Obama s republikánem Mittem Romneym 6. listopadu. Podle průzkumů republikán ztrácí na Obamu jen těsně, zato v důležitých státech. Právě do Romneyho se včera „pustila“ Madeleine Albrightová. Politik je podle ní dvojrozměrný a nijaký. Rovněž nerozumí zahraniční politice a zhoršuje postavení USA ve světě.

Exministryně Albrightová oba kandidáty na prezidenta viděla zblízka minulý týden na akci, kterou v New Yorku uspořádal bývalý prezident Bill Clinton. Romney na ni působil jako člověk, který postrádá hloubku. „Po celou dobu letošní kampaně mám pocit, že není jasné, čemu (Romney) skutečně věří. Myslím, že když ho člověk srovná s prezidentem Obamou nebo prezidentem Clintonem, tak mu poněkud chybí hloubka,“ řekla Albrightová.
   
Bývalá ministryně také kritizovala Romneyho vyjádření na tajně natočeném videu, ve kterém obvinil 47 procent Američanů z toho, že jsou závislí na státní pomoci. Podle ní šlo o urážlivé poznámky. Republikánský kandidát také podle Albrightové mluví, jako kdyby chtěl začít další válku.

Konference Aspen Institutu
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Začalo předběžné hlasování

Mnoho amerických států umožňuje obyvatelům, aby nemuseli s odevzdáním hlasu čekat až na oficiální volební den. „V Americe už se začíná v uvozovkách mluvit o několika volebních měsících. Podle jednotlivých volebních pravidel mohou občané své hlasy poslat poštou nebo dojít na volební místa a po registraci odevzdat svůj hlas předčasně,“ poznamenal zpravodaj ČT Michal Kubal. 

Celkem by se mělo jednat o polovinu amerických států, kde se takovéto předběžné hlasování bude konat. Voliči si tuto možnost vybírají stále častěji. „V posledním takovém hlasování této možnosti využila celá třetina amerických voličů. To ale trochu komplikuje ustálený způsob kampaně. Může přijít nějaké překvapení, pro voliče, kteří hlas odevzdali, to už ale nemusí hrát žádnou roli,“ podotkl Kubal.

Obama se v noci ze středy na čtvrtek v Denveru poprvé utká s Romneym v debatě. Pro republikána bude ostře sledovaná televizní diskuse s očekávanými 50 miliony až 60 miliony diváky příležitostí pro obrat v kampani, která se pro něj zatím nevyvíjí dobře. Obama sice v celonárodních průzkumech vede jen těsně, má ale navrch v důležitých státech, kde se bude rozhodovat o příštím šéfovi Bílého domu. Ozývají se nicméně i hlasy, že výzkumy nejsou přesné a volební souboj je stále otevřený.