Tři kyrgyzské poslance obvinili z pokusu o převrat

Biškek - Prokurátoři v Kyrgyzstánu po středečních nepokojích v Biškeku obvinili šéfa opoziční strany Vlast (Ata-Žurt) Kamčybeka Tašijeva a další dva poslance z pokusu násilně svrhnout vládu. Za vinu se jim klade i to, že podněcovali dav k tomu, aby vzal útokem vládní budovy a parlament. Strana Vlast označila obvinění za politické represe.

Všichni tři poslanci společně s řadou svých stoupenců byli na dva dny zadrženi. Proti tomu dnes v Džalalabadu na jihu země protestovalo několik tisíc Tašijevových stoupenců. Pokojné protesty se konaly také v Biškeku. Na protest proti zadržení poslanců několik stovek lidí zablokovalo část důležité silnice z Biškeku do Oše na jihu země.

Tašijev stál v čele středeční demonstrace, jejíž účastníci původně žádali zestátnění důlní společnosti Kumtor. Zlatý důl provozuje kanadská společnost Centerra Gold a příjmy z licence za jeho provoz jsou významným zdrojem pro státní rozpočet této chudé středoasijské země. Národně orientovaná opozice je ale proti pronájmu, protože zisky z nerostného bohatství mají podle ní zůstat v Kyrgyzstánu. Chce, aby byl důl znárodněn, což premiér Temir Sarijev rozhodně odmítl. Demonstranti dnes žádali i odstoupení prezidenta, vlády a parlamentu, protože problém Kumtoru neřeší. V protestech hodlají pokračovat, dokud nebudou jejich požadavky splněny.

Středeční demonstrace se zvrhla v násilnosti, při nichž se dav pokusil obsadit sídlo parlamentu a rezidenci prezidenta. Zasahovalo proti němu na 2 000 policistů, kteří k rozhánění demonstrantů použili gumové projektily. Dvanáct lidí, z toho devět policistů, utrpělo zranění.