Po střetech protestujících skončilo 12 000 horníků bez práce

Kapské Město - Jeden muž zemřel při střetech policie s demonstranty z platinového dolu společnosti Anglo American Platinum v Jihoafrické republice. Policie ale popírá, že by ho zastřelila; proti stávkujícím zakročila slzným plynem a gumovými projektily. Společnost dnes propustila 12 000 horníků z 28 000, které zaměstnává. Nelegální stávka za vyšší platy společnosti způsobila výpadky výroby a ušlý výnos 700 milionů randů (1,5 miliardy korun).

Stávkující horníci na severovýchodě země u jedné z hlavních důlních oblastí Rustenburg podle místních médií zatarasili silnice, zapalovali pneumatiky a házeli kameny. Policie se je pokusila rozehnat slzným plynem.

Stávkující požadují podstatné zvýšení platů, jejich stávka ale odporuje jihoafrickému zákoníku práce. Společnost již dříve upozorňovala, že ty zaměstnance, kteří vstoupili do nelegální stávky a nezúčastní se disciplinárního řízení, propustí. Zhruba 12 000 stávkujících se nedostavilo a bylo tudíž v nepřítomnosti propuštěno.

Spory o vyšší platy v zemi propukly před několika měsíci v řadě sektorů. Nyní v JAR stávkuje přibližně 80 000 horníků, především z platinových dolů a z dolů na zlato. Přerušení nebo zpomalení výroby kvůli stávkám zasáhlo i jiné oblasti výroby. Od 16. srpna, kdy policie zabila 34 stávkujících horníků z platinového dolu Marikana provozovaného britskou společností Lonmin, cena platiny stoupla o víc než 22 procent. Neklid se poté rozšířil i do jiných sektorů: automobilek, zpracování železné rudy nebo i mezi řidiče nákladních vozů.