Texaské roztleskávačky mají novou inspiraci - bibli

New York - Roztleskávačky v texaském městě Kountze začaly při povzbuzování hráčů amerického fotbalu používat transparenty s verši z bible. Narazily ale na nesouhlas vedení školy, podle kterého to je v rozporu s pravidly. Roztleskávačky a jejich rodiče s postojem školy nesouhlasí - jde prý o zásah do svobody projevu i vyznání. Proti zákazu se brání u soudu.

Na transparentech se objevil například citát z Listu Židům: „Vytrvejme v běhu, jak je nám (Bohem) uloženo.“ Roztleskávačky jej a další úryvky z bible začaly používat kvůli tomu, že jim běžné sportovní pokřiky přišly moc negativní. Sportovce prý chtějí naopak inspirovat. „Podle mě šíříme slovo boží k těm, kdo je potřebují,“ uvedla šestnáctiletá Kieara Moffettová.

Spolu s dalšími roztleskávačkami a právníky se ve čtvrtek zúčastnila projednávání případu u soudu. Na své straně přitom mají i texaského nejvyššího státního zástupce Grega Abotta, který na jejich podporu napsal dopis a nabídl jim právní pomoc.

Ředitel školy Kevin Weldon podle Abotta rozhodl špatně. Weldon, který je sám věřící křesťan, se ale domnívá, že pouze dodržel zákon, byť šlo o nepopulární krok. Odkazuje přitom na rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, který v jednom rozsudku označil za nezákonné modlitby během zápasů školních týmů, protože zasahovaly do práv diváků, kteří se náboženského aktu nechtěli účastnit.

Soudce nakonec po vyslechnutí argumentů obou stran v případu nerozhodl. Odložil ale o dalších 14 dní platnost zákazu, který pozastavil už před dvěma týdny, když se před něj spor dostal. Roztleskávačky tak nadále mohou citáty z bible používat. Soudce uvedl, že k vynesení verdiktu potřebuje více času a informací.