Maďarsko přitvrzuje vůči hazardu

Budapešť – V Maďarsku začíná všude kromě licencovaných kasin platit zákaz videoloterijních terminálů. Restrikce citelně zasáhne tisíce restaurací a barů, kde zařízení také jsou, což se nelíbí jejich majitelům. Vláda argumentuje tím, že chce chránit gamblery, aby neměli tolik příležitostí, jak své peníze prohrát. Poslanci normu schválili drtivou většinou.

„Skutečnost, že v každé maďarské restauraci, na každém rohu můžou lidi bez jakéhokoli omezení své sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti nebo mzdu utopit v alkoholu a nebo navíc prohrát v automatech, je zcela bezzásadový a ostudný čin předchozích maďarských vlád,“ prohlásil šéf úřadu maďarské vlády János Lázár.

Šéf úřadu maďarské vlády János Lázár
Šéf úřadu maďarské vlády János Lázár

Potřebnou licenci nově zatím mají jen tři kasina - dvě v Budapešti a jedno u hranice s Rakouskem. Pobouřené majitele heren, barů a restaurací neuklidnil ani příslib kompenzací nebo tvrdého omezení hazardu na internetu. „Tohle nás zničí. Věnovali jsme se tomuto odvětví 23 let, v 11 stovkách firem máme víc než 40 tisíc zaměstnanců a 18 tisíc poboček. Teď všichni přijdou o práci,“ tvrdí István Schreiber, prezident Maďarské asociace provozovatelů hazardu.

Investoři vládě také vyčítají, že s tímto opatřením přišla velmi rychle a nedala jim čas se na něj připravit. Přísná regulace navíc přináší riziko černého trhu - nelegální herny bez jakýchkoli daňových odvodů mohou být větším rizikem pro Maďarsko a jeho rozpočet než další lidé závislí na hazardu.