Exilová OSDH hlásí v Sýrii desítky mrtvých

Damašek - Desítky civilistů a vzbouřenců zabily v Sýrii vládní síly, které bombardovaly především Aleppo a Karak v provincii Dará. Někteří z lidí byli zabiti při útocích, jejichž terčem byla auta přepravující zraněné do nemocnic, poznamenala exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH). Nové násilí je hlášeno den poté, co atentát, který provedli neznámí útočníci proti generálnímu štábu syrské armády v Damašku pomocí výbušninami naplněného auta, zabil asi dva policisty.

O víkendu pokračovaly především boje o strategické velkoměsto Aleppo, kde rebelové již dva měsíce odolávají vládním jednotkám. Sobota přinesla těžké ztráty pro armádu, která prý přišla o 62 členů.

V neděli turecká armáda již pátý den po sobě opětovala palbu ze Sýrie, jejímž terčem bylo Akçakale na jihovýchodě Turecka; ve středu tam při podobném incidentu zahynulo pět civilistů. Damašek podle OSDH v oblasti podél hranice s Tureckem nemá pod kontrolou skoro 80 procent měst a vesnic.

Pan Ki-mun: Syrská krize ohrožuje stabilitu celého regionu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes upozornil, že krize v Sýrii začala ohrožovat stabilitu celého regionu. V úvodu konference k demokracii ve Štrasburku zvlášť odsoudil to, že syrský režim i vzbouřenci dostávají stále další zbraně. Vyzval syrskou vládu a opozici, aby se vzdaly násilí a usilovaly o politické řešení krize. S blížící se zimou také poukázal na potřebu zvýšit humanitární pomoc v oblasti. Prvního Světového fóra demokracie pořádaného Radou Evropy se účastní více než 1 000 politických, univerzitních a dalších expertů ze stovky zemí.