Neberte si jméno mého syna do úst, vzkazuje Romneymu vojákova matka

Washington - Matka bývalého amerického vojáka Glena Dohertyho, zabitého při útoku na americký konzulát v libyjském Benghází, vyzvala republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, aby nepoužíval jméno jejího syna ve své kampani. Smrt amerického velvyslance a tří dalších lidí hýbe předvolebními Spojenými státy i jinde. Obamova vláda se z tragédie zpovídá v Kongresu, protože podle některých zaměstnanců odmítala posílit ochranu diplomatů v zemi.

„Když slyšeli, že na konzulát někdo zaútočil, běželi ho bránit. Neschovali se. Běželi tam. Tak se chovají Američani,“ prohlásil Romney o bývalém příslušníkovi speciálních jednotek Dohertym, s nímž se před léty setkal na vánočním večírku. Ve středu ale na žádost vojákovy matky Barbary zazněl dojímavý příběh z pódia naposledy.

„Nevěřím Romneymu. Neměl by ze smrti mého syna dělat součást svého politického programu. Není správné používat tyto statečné mladé muže, kteří chtěli svobodu pro všechny, k útokům na Obamu,“ řekla Barbara Dohertyová ve středu v televizním rozhovoru. Romneyho mluvčí řekl, že republikánský kandidát bude její přání respektovat. Doherty byl jedním ze čtyř Američanů zabitých v září při útoku v Benghází.

Novou munici proti Obamově vládě republikánům ale poskytlo slyšení v Kongresu. Představitelé ministerstva zahraničí také poprvé podrobně popsali celý útok. Na rozdíl od první oficiální verze potvrdili, že se před budovou žádné protesty neodehrávaly. Konzulát přepadli ozbrojenci. Agenti před nimi schovali velvyslance do bezpečné místnosti. Když se do ní útočníkům nepovedlo vniknout, dům zapálili. Někteří ochránci utekli ven. Do hořící budovy se pro ambasadora několikrát vraceli, ale našli ho až mrtvého v nemocnici. Jak se tam dostal, zůstává záhadou.

V debatě s Obamou minulý týden Romney jako jediný příklad rozpočtových škrtů, které by jako prezident uskutečnil, uvedl veřejnoprávní televizi PBS vysílající i Sesame Street, i když prý má rád Big Birda z dětského televizního seriálu Sesame Street. Obamova kampaň tento týden připravila spot, ve kterém si dělá prostřednictvím postavičky žlutého opeřence, který je „prý velkým žlutým nebezpečím pro ekonomiku“, z Romneyho legraci. Nicméně produkční společnost připravující Sesame Street vyzvala Obamův tým, aby přestal Big Birda používat, protože nechce, aby byla show spojována s politikou.

Nejnovější průzkumy potvrdily, že se Romney po debatě minulý týden dotáhl na prezidenta Baracka Obamu na celostátní úrovni a polepšil si i v klíčových státech. Středeční anketa institutu Ipsos ukázala Romneyho vedení 45 ku 44 procentům. Je to poprvé za více než měsíc, co Romney v tomto průzkumu vede. Jednoprocentní Romneyho náskok (48 ku 47 procentům) zaznamenal ve středu i průzkum organizace Rasmussen Tracking, zatímco v anketě Gallupova ústavu se pozice obou kandidátů vyrovnaly (48 ku 48 procentům).

Kandidáti na viceprezidenta USA budou debatovat v televizi

V Danville v Kentucky se v noci ze dneška na pátek našeho času uskuteční první a jediná televizní debata kandidátů na viceprezidenta země před listopadovými volbami. Střetnou se v ní demokrat a současný zástupce amerického prezidenta Joe Biden a republikánský kongresman Paul Ryan. Zatímco kandidáti na viceprezidenta se střetnou jenom jednou, Obama se s Romneym utká ještě ve dvou debatách. Další se uskuteční 16. října v Hempsteadu ve státě New York a poslední 22. října ve floridském městě Boca Raton. Prezidentské volby se v USA konají 6. listopadu.