Po nejstřeženější hranici světa chodil dezertér, nikdo si ho nevšiml

Soul - Severokorejský voják, který tento měsíc přeběhl do Jižní Koreje, přelezl tři ploty z ostnatého drátu, aniž si ho někdo na jedné z nejvíce střežených hranic světa všiml. Nakonec musel i dvakrát zaklepat na bránu jihokorejských kasáren, aby o sobě dal nějak vědět. O okolnostech Severokorejcovy dezerce informoval server International Herald Tribune.

Severokorejský voják sloužící u jednotky asi 50 kilometrů od hranice se dostal na okraj čtyři kilometry širokého demilitarizovaného pásma dělícího obě země ve večerních hodinách. Pásmo na obou stranách v noci střeží hlídky. Severokorejská strana je ponořená v temnotě, ale jižní sektor je zalitý světlem reflektorů.

Navzdory této ochraně si nikdo nevšiml, jak severokorejský dezertér leze přes vysoké ploty zakončené kotouči ostnatého drátu. Hodinu před půlnocí zaklepal na dveře jihokorejské pohraniční stráže. Když nikdo nereagoval, popošel k nedalekým kasárnám a znovu zaklepal. Tady už mu jihokorejští vojáci otevřeli a on se jim vzdal.

Jižní Korea o zběhovi mlčela

Zprávy o dezerci prosákly na veřejnost tento týden poté, co se jihokorejští opoziční politici domáhali od vlády prezidenta I Mjong-baka vysvětlení, jak k podobnému bezpečnostnímu selhání mohlo dojít. Prezident poté nařídil disciplinární řízení s pohraničníky z dané oblasti.

Šokující podrobnosti o selhání pohraničníků, kteří si nevšimli severokorejského uprchlíka, jsou pro jihokorejskou vládu nepochybně velkou ostudou. Média i politici se ptají, co by se stalo, kdyby dotyčný nebyl dezertér, ale ozbrojenec s úmyslem provést útok. Mnoho Jihokorejců ovšem nad zprávami jen krčí rameny, protože několik desetiletí života vedle státu, s nímž jsou stále technicky vzato ve válce, je naučilo jistému fatalismu.

Navíc to není poprvé, co byla v posledních letech společná hranice překonaná. V roce 2009 proklouzl jihokorejský civilista kolem pohraničníků, aby pronikl do KLDR. A minulý měsíc utekl severokorejský civilista, když přeplaval řeku a protáhl se vojenským plotem přes hranici západně od Soulu. Na jihokorejském pohraničním ostrově se ukrýval pět dní, aniž si ho někdo všiml, dokud ho ve svém skladišti nenašel místní vesničan. Muž prý byl úplně opilý a jen opakoval: „Jsem ze Severu.“

Severokorejský voják překročil hranici ve východním úseku v noci 2. října. Jihokorejská armáda jeho přeběhnutí nezveřejnila, dokud se na něj poslanci nezačali sami ptát tento týden během zasedání parlamentu. Naopak okamžitě armáda zveřejnila případ jiného severokorejského vojenského zběha, který překročil hranici v sobotu poté, co v KLDR zabil dva své důstojníky. Jihokorejští pohraničníci ho zaznamenali a s pomocí tlampače vedli na svou stranu.