V Sýrii mizí tisíce lidí, nikdo není v bezpečí

Damašek - Nejméně 28 tisíc lidí zmizelo podle aktivistů v Sýrii od začátku povstání proti vládě prezidenta Asada. Číslo vychází většinou ze svědectví příbuzných. Humanitární organizace tvrdí, že mají jména 18 tisíc pohřešovaných, které unesli vládní vojáci nebo milice. Vědí navíc o desítce tisíc dalších případů. Seznam chtějí předat Výboru OSN pro lidská práva k vyšetřování.

Skupina aktivistů Avaz upozorňuje na to, že Syřani mizí na ulicích za bílého dne. Organizace shromáždila svědectví, ve kterých lidé popisují, jak jejich manžely, syny nebo dcery násilím odvlekly provládní jednotky. Šéfka kampaně humanitární organizace říká: „Syrské bezpečnostní a polovojenské síly zadržují Syřany na ulici, a ti pak zmizí v mučících celách. Může to být žena nakupující potraviny nebo farmář, který si jede koupit benzin, nikdo není v bezpečí.“ 

Organizace proto vyzývá, aby se taková zmizení řádně prošetřila. „Osud takového každého jednoho člověka se musí vyšetřit a pachatelé se musí potrestat,“ vyzývá organizace. 

OSN uvádí, že během konfliktu v Sýrii zemřelo nejméně 18 tisíc lidí, 170 tisíc jich uprchlo do zahraničí a 2,5 milionu lidí potřebuje v Sýrii pomoc.


Syrská liga na ochranu lidských práv odhaduje, že od začátku konfliktu v Sýrii zmizelo nejméně 28 tisíc lidí. Jiné organizace udávají ještě vyšší číslo. Syrský právník Muhammad Khalíl říká: „Režim to dělá ze dvou důvodů – zaprvé, aby se zbavil rebelů-aktivistů, a za druhé, aby zastrašil lidi, aby neodporovali režimu.“ 

Brahímí navrhuje částečné příměří

Syrská vláda čísla o obětech ani nezvěstných nijak nekomentuje. V posledních dnech dává najevo, že je ochotná přistoupit na návrh zvláštního zmocněnce OSN Lachdara Brahímího. Ten chce, aby bylo o muslimském svátku oběti, který bude koncem října, vyhlášeno alespoň dočasné příměří. Podle Brahímího by to umožnilo pokročit v politickém úsilí o ukončení konfliktu. Opozice tvrdí, že přistoupí na jakékoli příměří, které vláda dodrží.

Dnes jsou znovu hlášeny boje z města Maarat an-Numánu, ležícím na trase Damašek-Halab. Armáda se s pomocí letectva a dělostřelectva snaží město dobýt zpět, opozice ho ovládla 9. října. Při útoku syrského letectva tam podle záchranářů zahynulo 44 osob včetně dětí.

V Damašku došlo k mohutné explozi nedaleko sídla syrské zpravodajské služby. Šlo údajně o sebevražedný útok, který si dle dostupných informací nevyžádal žádné oběti či zraněné.