Libanonský premiér: Hasana stálo život odhalení syrského spiknutí

Bejrút - Libanonský premiér Nadžíb Míkátí nabídl prezidentovi svou rezignaci po včerejším útoku, jenž si vyžádal život sunnitského šéfa zpravodajské služby libanonských Sil vnitřní bezpečnosti (FSI) Visáma Hasana. Podle premiéra atentát souvisí se syrskou krizí. Libanonská armáda mezitím zabila nejméně dvě osoby, když střílela na skupinu lidí, kteří při protestu blokovali silnici, píše Reuters.

„Libanonská armáda se snažila silnici odblokovat a začala střílet,“ řekl jeden ze svědků incidentu na východě Libanonu.

Libanonská opozice vyzvala hned po útoku vládu, v níž jsou nyní i ministři z radikálního hnutí Hizballáh, aby rezignovala. Premiér proto nabídl svou rezignaci prezidentovi, jenž mu ovšem řekl, aby „ještě nějaký čas ve funkci setrval“. „Vyzývám všechny Libanonce, aby se sjednotili,“ prohlásil premiér, když oznamoval, že prezidentově žádosti vyhoví.

Včerejší exploze zasáhla konvoj vozidel, v němž generál Hasan jel. Nálož nastražená v automobilu vybuchla asi 200 metrů od sídla křesťanské falangistické strany, stojící proti režimu v Damašku. Podle premiéra má útok spojitost s nedávným případem, ve kterém Hasan odhalil a zmařil údajné spiknutí a intriky ze strany Sýrie, jejichž cílem bylo vyvolat chaos v Libanonu.

Šíitské hnutí Hizballáh útok odsoudilo jako „pokus o destabilizaci země a narušení národní jednoty“. Také Damašek oficiálně atentát na Hasana odsoudil, jako „jakýkoliv teroristický čin spáchaný kdekoliv“. Nejvýznamnější regionální spojenec Sýrie, Írán, atentát odsoudil a naznačil, že za ním stál Izrael. „Bez sebemenších pochyb je hlavním nepřítelem Libanonu a regionu sionistický režim (Izrael), který těží z nejistoty a nestability v oblasti,“ citovala agentura Reuters z prohlášení mluvčího íránského ministerstva zahraničí na ministerském webu. Útok už dříve odsoudily USA, Vatikán a Francie.

Hasan bude pohřben v neděli

Hasanův pohřeb se uskuteční v neděli po odpolední muslimské modlitbě kolem 16:00 místního času (15:00 SELČ) a tělo bude uloženo do mauzolea Rafíka Harírího, který byl v roce 2005 také zavražděn. Libanonská opozice vedená Harírího synem, který otevřeně obviňuje z vražd otce i Hasana režim v sousední Sýrii, vyzvala k masové účasti na pohřbu. „Ztráta generála Hasana je ztrátou pro celý Libanon, protože všichni vědí, jaké úsilí vynakládal na zajištění bezpečnosti,“ poznamenal Amín Džamáíl, bývalý libanonský prezident.

Generál Hasan se stal nejvýznamnějším představitelem libanonské bezpečnosti, který byl zabit od občanské války v letech 1975 až 1990. Hrál hlavní roli ve vyšetřování vražd Harírího a mnohých místních libanonských představitelů, kteří byli nepřátelští vůči Damašku, v letech 2005 až 2008. Ze série těchto atentátů otevřeně podezříval syrský režim.