Petrohrad opět perlí, z dělníků udělal košťata a štětky

Moskva - Petrohrad nepřestává překvapovat svými novotami, které zavádí. Petrohradské úřady teď stvořily speciální příručku pro migranty z ciziny. Na tom by nebylo nic šokujícího - ovšem kdyby se zahraniční dělníci v příručce neproměnili v košťata, špachtle, malířské válečky něbo štětky. Aby toho nebylo málo, město příručku vydalo v rámci programu „Tolerance“.

„Budete žít a pracovat ve městě, které je kulturní metropolí Ruska,“ slibuje brožurka a radí, jak správně dojet do Petrohradu, zaregistrovat se u úřadů, kde absolvovat zdravotní prohlídky nebo jak se chovat na veřejných místech. Kupříkladu „váleček“ či „štětka“ by měly používat frázi „Nemohli byste mi pomoci?“ či výrazy „promiňte“ a „prosím“.

Všichni kromě dělníků vypadají jako lidské bytosti

Pohraničníci, úředníci, lékaři a další pohostinní Rusové, se kterými „košťata“ a „špachtle“ mohou přijít do styku, jsou v příručce vyobrazeni v lidské podobě. Ruská média se pozastavují, jací specialisté z věhlasných institucí se na vzniku dílka podíleli.

Petrohrad
Zdroj: ČT24
Autor: Martin Šesták

V Rusku pracují, ať legálně či nelegálně, miliony zahraničních dělníků. Bez „gastarbeiterů“ se neobejde snad žádná stavba. Přistěhovalci ze Střední Asie a Kavkazu prodávají v obchodech a na tržnicích, zametají ulice a chopí se každé dřiny, kterou Rusové už dělat nechtějí.

Podle odhadů je Rusko jedním z největším trhů pro „gastarbeitery“ a jejich peněžní transfery do vlasti představují významný díl ekonomik středoasijských republik.