Vědcům nedají spát záhadné světlé skvrny na Marsu

Mars - Vědci z NASA pátrají po původu světlých skvrn na hornině na Marsu. Ty objevila sonda Curiosity, která rudou planetu zkoumá. Původně si odborníci mysleli, že to jsou právě úlomky z vozítka, v současné době se ale zdá, že jsou přirozeného původu.

Co jsou skrvny zač, bude jasné až po analýze vzorku, který sonda odebrala na povrchu rudé planety. „Zjistilo se, že je tam dokonce několik druhů těchto skvrn,“ podotkl Tomáš Přibyl, spolupracovník České kosmické kanceláře. První objevená skvrna měla velikost kolem dvanácti milimetrů. „Dnes jsme přesvědčeni, že skutečně šlo o nějaký úlomek z Curiosity nebo z jeho přistávací plošiny,“ poznamenal Přibyl.

V posledních dnech se našly ale další střípky rozeseté po povrchu Marsu. U nich už se vědci domnívají, že jsou přirozeného původu. „I tady na Zemi máme lesklé kamínky a podobně, nejde o nic mimořádného. Je to ale trošku záhada,“ řekl Přibyl.

Vědci se obávají, aby v případě vzorků, jež by byly umělého původu, nedošlo k poškození vozítka. „Když má vzorek putovat do ohřívacích pícek, v nichž je rozpékaný až na tisíc stupňů, tak propadává přes labyrint, jež by takový úlomek z Curiosity nebo plošiny mohl ucpat,“ konstatoval Přibyl. To by mohlo ovlinit další výzkum.

Vozítko Curiosity přistálo na Marsu v srpnu. První týdny vědci vozítko teprve probouzeli. Přes dva týdny trvalo jen ho uvést do většího pohybu. Teď se vozítko dostalo do geologicky zajímavé oblasti. „Teprve se učí nabírat vzorky, jde o první zkušební odběr,“ řekl Přibyl. Celkem urazilo vozítko vzdálenost zhruba 500 metrů. Dlouhodobým cílem je během dvou let vyjet na vrchol hory Mount Sharp ve výši 5,5 tisíce metrů.