Rajoyova strana vyhrála v Galicii, v Baskicku posílili separatisté

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy si může aspoň částečně oddechnout, neboť předčasné regionální volby v Galicii dopadly dobře. Toto hlasování se považovalo za test voličských nálad v době, kdy roste nespokojenost Španělů kvůli pokračujícím hospodářským problémům. V Baskicku ovšem vládní strana pohořela. Zde dali voliči jasnou důvěru hlavně nacionalistům a levicovým separatistům.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Denis Doyle

Nedělní dvoje regionální volby byly testem Rajoyovy vlády, která se potýká s přetrvávající ekonomickou krizí, sílícím nacionalismem v oblastech a s rostoucí nespokojeností s politikou škrtů výdajů a zvyšování daní. Očekávalo se, že volby Rajoyovu pozici oslabí, což se potvrdilo jen v Baskicku. V Galicii, odkud sám Rajoy pochází, dokonce vládní Lidová strana (PP) posílila, když získala 41 z celkem 75 mandátů, o tři více než před třemi lety.   

Volby v Baskicku vyhráli umírněnější konzervativní nacionalisté z Baskické národní strany (PNV-EAJ), kteří v 75členném regionálním parlamentu obsadí 27 křesel. Radikálně nacionalistická strana Bildu (EA) získala 21 poslanců. 

Podle analytiků se ale PNV zřejmě domluví na vládě spíše se socialisty než s Bildu, která je podezřívána z napojení na teroristickou organizaci Baskicko a jeho svoboda (ETA). Dnešní baskické volby byly první za poslední desetiletí, které se nekonaly ve stínu teroru, protože ETA před rokem s konečnou platností zastavila ozbrojené akce.   

Z voleb odešla v obou regionech poražena opoziční Španělská dělnická socialistická strana (PSOE), což může podpořit Rajoyovu vládu tváří v tvář masovým levicovým demonstracím v Madridu a jinde. Socialisté, kteří se snažili nedělní volby přeměnit v referendum o nepopulárních vládních reformách, získali v Galicii 18 křesel a v Baskicku 16.

Volební úspěch separatistů v Baskicku ztíží podle komentářů pozici premiéra při jeho jednání s představiteli Katalánska, kde také sílí snahy o odtržení tohoto mocného regionu na severovýchodě země od Španělska. Za velmi důležité se v této souvislosti označuje příští hlasování Katalánců o novém složení svého regionálního parlamentu, plánované na 25. listopadu.  

Rajoyova vláda v posledních týdnech naznačuje, že by mohla požádat Evropskou unii o finanční pomoc. Rajoy ale chtěl podle činitelů EU a analytiků počkat s podáním žádostí až po nedělních volbách, protože podmínky pomoci by mohly voliče rozhněvat, uvedla agentura Reuters.