Konzervativní čínská levice se postavila za Po Si-laje

Peking - Víc než 300 levicových akademiků a bývalých úředníků podpořilo v otevřeném dopise Po Si-laje, odvolaného člena politbyra čínské komunistické strany, kterého nejspíš čeká soud. Čínské úřady ho viní z korupce, zneužití pravomocí a braní úplatků. Autoři výzvy tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná. Nejvyšší vedení se podle nich chtělo oblíbeného levicového politika zbavit. V srpnu poslal soud do vězení na doživotí jeho manželku za vraždu britského podnikatele.

Skupina čínských levičáků sepsala otevřený dopis, ve kterém žádá čínský parlament, aby nevylučoval čínského politika Po Si-laje. Pod text se podepsalo více než 300 akademiků a někdejších představitelů. Vyloučení z parlamentu by znamenalo, že by přišel Po Si-laj o imunitu a mohl by jít před soud.

Od propuknutí skandálu kolem vraždy britského obchodníka Neila Heywooda, do které byla zapletena Po Si-lajova manželka, se čínský politik neobjevil na veřejnosti. V dubnu ho odvolali ze všech stranických postů, v září byl pak vyloučen z komunistické strany. Teď by měl jít před soud, je obviněn z korupce, zneužití moci a z podplácení.

Po měl údajně tutlat aféru své ženy, pokusil se zastavit vyšetřování. Čtyři policisté se soudu přiznali, že chtěli Poovu manželku před vyšetřováním chránit. Sama Ku Kchaj-laj dostala za vraždu Neila Heywooda doživotní trest.

Křídlo konzervativní čínské levice je skupina, která upozorňuje na to, že ekonomické reformy už v Číně zašly příliš daleko a že socialistické cíle Čínské komunistické strany už jsou dávno zapomenuty. V rámci komunistické strany ale nemají příliš velký vliv a jejich názory se ani neobjevují v oficiálních médiích. Nicméně právě Po Si-laj přidal na významu této levicové sekce. Politik proslul svou kampaní s revolucionářskými písněmi a slogany v duchu Mao Ce-tunga. 

V Číně se teď mění vedení, stávající prezident země Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao předají zemi do rukou nové generace komunistů. Otěže strany má převzít dosavadní viceprezident Si Ťin-pching. Ještě před rokem figuroval v seznamu horkých favoritů na vysoké funkce i Po Si-laj, ten však už po posledních událostech nemá sebemenší šanci na návrat do veřejného života.