17. listopad si připomněla i Bratislava

Bratislava – Dnešní výročí využili k demonstracím i Slováci a přes sociální sítě se svolali do šesti velkých měst. V Bratislavě stovky lidí protestovaly proti korupci, rozkrádání státního majetku a politické kultuře země. Menší skupina lidí pak symbolicky zablokovala vchod domu, kde bydlí poslední šéf československé komunistické tajné policie (StB) Alojz Lorenc. 

Hlavní demonstrace v Bratislavě začala bez organizátorů a bez nahlášení, s projevem mohl vystoupit kdokoliv. V pět hodin večer pak dav zamířil k parlamentu. Okolí sídla Národní rady ale policie uzavřela. V davu demonstrantů byla i malá skupina radikálů, která se snažila uvolnit zátarasy a házela mezi policisty dělobuchy. 

Svolavatelé několikrát vyzývali ke klidu a demonstranty pak rychle odvedli pryč. Policie byla připravená zamezit výtržnostem, nakonec ale zasahovat nemusela. 

Aktivisté symbolicky blokovali dům bývalého šéfa StB                              

Dvě desítky lidí stojící před Lorencovým domem si pak v den výročí sametové revoluce připomněli brutální policejní zásah proti pochodu studentů v roce 1989 v Praze, který odstartoval pád komunismu v tehdejším Československu. 

Krátkou blokádou prý chtěli účastníci akce Lorencovi ukázat, jaké to je, když lidé chtějí někam jít a nemohou. „To, co oni někdy dělali lidem, jsme nyní udělali my. Lépe pozdě než nikdy,“ řekl organizátor akce, opoziční poslanec Alojz Hlina. Bývalý šéf Státní bezpečnosti Lorenc, který byl v roce 2002 odsouzen k patnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu vězení za zneužívání pravomocí veřejného činitele, mezi demonstranty nepřišel. 

Symbolická blokáda bytu Alojze Lorence
Zdroj: ČTK
Autor: Koller Jan