Lesk a bída Moskvy jsou od sebe na dohled

Moskva - Moskva předstihla Londýn, alespoň pokud jde o výškové budovy. V evropském souboji vede ruská metropole zásluhou do zlatova zbarveného mrakodrapu vysokého 338 metrů. Mercury City je o 28 metrů vyšší než londýnský Shard. Ale i tento rekord bude brzy překonán. Věž Federace, která se staví hned vedle obřího moskevského mrakodrapu, bude mít 506 metrů. Stavba bude dokončena v příštím roce. Jen pár kilometrů od luxusních realit přitom lidé chodí pro vodu s kýblem. Těrechov je sice součástí Moskvy, je to ale úplně jiný svět.

Moskva patří k nejdražším městům světa a rychle dohání zpoždění, které v dobách komunismu nabrala. O byty v moskevských mrakodrapech je zájem, nehledě na cenu. Lze koupit celé patro. Průměrná cena je devět až deset tisíc dolarů za metr. 

Z luxusu je stále ale ještě blízko k chudobě. Dvě tváře Moskvy, stejné jako dvě tváře dnešního Ruska. Luxusní život nových miliardářů a na druhé straně skromné živobytí.

 • Luxusní záchody v mrakodrapu
  Luxusní záchody v mrakodrapu zdroj: ČT24
 • V Těrechově se chodí pro vodu s kýblem
  V Těrechově se chodí pro vodu s kýblem zdroj: ČT24
 • Moskevské mrakodrapy
  Moskevské mrakodrapy zdroj: ČT24
 • Těrechov
  Těrechov zdroj: ČT24

Jen pět kilometrů od mrakodrapů se totiž doslova zastavil čas a luxus se změnil v chudobu. Těrechov je vesnice, která vznikla za vlády cara Ivana Hrozného v 16. století, je to dnes zapomenutá část Moskvy. Všude běhají hladoví psi. Ulice nenesou jména, není tu obchod ani plyn. Pro vodu se chodí s vědrem. 

„Už jsme si zvykli. Vodu bereme z pumpy a zatopíme si v peci,“ říká zdejší obyvatelka Věra Andrejevová. Bydlí tu od narození. Když se rozední, vidí přes okolní stromy jen mrakodrapy. Ona ani sousedé by přitom nikdy starou dřevěnku nevyměnili.