Hnusná krabička na cigarety? Přelepte si ji!

Yatala (Austrálie) - Do šikovného obcházení tvrdého australského zákona o tabákových výrobcích se pustila firma Box Wrap z Yataly v Queenslandu. Začala prodávat líbivé nálepky, kterými si kuřáci mohou na svých krabičkách zakrýt předepsané drastické obrázky a informace. Za tabákové společnosti podle svých slov firma nelobbuje, prý je pouze výrobcem nálepek.

Australský zákon o tabákových výrobcích je nejpřísnější na světě a vláda si od něj slibuje, že sníží počet kuřáků a zároveň odradí ty, kteří by s cigaretami chtěli teprve začít. Tabákové lobby se proti němu ohradilo, ale stížnost zamítl australský nejvyšší soud. Už dva týdny tak vypadají v Austrálii všechny cigarety prakticky stejně – tři čtvrtiny z nich pokrývají obrázky chorob, které lidem způsobilo právě kouření.

Anthony Do Rozario
Anthony Do Rozario

Za prodej nelegálních cigaretových krabiček hrozí v Austrálii pokuta až 22 milionů korun. Jenže nálepky nejsou krabičky, a tak vláda řeší oříšek, jestli je jejich prodej podle nového zákona vůbec nelegální. „Samozřejmě, je to byznys – a byznys děláme proto, abychom vydělali peníze, ale v zásadě si myslím, že je důležité dát Australanům svobodu ve výběru,“ říká Anthony Do Rozario, generální ředitel společnosti Box Wrap.

„Patnáct tisíc Australanů umírá každý rok na nemoci z kouření a každý, kdo se z toho snaží profitovat, ať už prodáváním nálepek nebo čímkoliv jiným, měl by se ptát sám sebe, co to vlastně dělá,“ říká australská ministryně zdravotnictví Tanya Pliberseková.