Obama: Všichni, napříč celou zemí, plakali s vámi

Newtown - Americký prezident Barack Obama se zúčastnil bohoslužby za oběti pátečního masakru v Newtownu ve státě Connecticut. Členové tamní komunity a duchovní různých vyznání věnovali své modlitby jak obětem, tak pozůstalým. Svůj projev přednesl i Obama, který ujistil tamní komunitu, že není osamocena ve svém žalu, a zdůraznil, že Spojené státy musí dělat více pro ochranu dětí. Dnes odpoledne místního času budou pohřbeny první dvě oběti, oběma bylo šest let.

Americký prezident Barack Obama se v neděli večer v Newtownu setkal s pozůstalými po obětech pátečního masakru, a také se zúčastnil vigilie za mrtvé. Před jeho proslovem nejdřív zazněly modlitby nejrůznějších vyznání. Prezidenta pak přivítal guvernér státu Connecticut Dannel Malloy.

Obama povzbudil pozůstalé a vyjádřil naději, že městečko se se ztrátou dětí vyrovná. Pozůstalé rodiny ujistil „láskou a modlitbami“ celé země. „Doufám jen, že vám pomůže vědomí, že v zármutku nejste sami,“ prohlásil. V proslovu mimo jiné jmenoval dospělé oběti, které při masakru na škole nasadily životy za záchranu dětí, a na závěr přečetl i křestní jména dětských obětí.

Barack Obama, americký prezident

„Nejste sami ve svém žalu. Všichni, napříč celou zemí, plakali s vámi.“


Obama také ujistil, že jeho vláda udělá vše pro to, aby se podobné tragédie neopakovaly. „Musíte vědět, že učiníme jakékoli opatření, které budeme schopni učinit,“ řekl šéf Bílého domu. Upozornil, že žádný jednotlivý zákon, ani několik zákonů, nemůže zcela zabránit podobným tragédiím. To ale podle něj nemůže být důvodem pro nečinnost. Obama zdůraznil, že Spojené státy nedělají dost proti ozbrojenému násilí a ve prospěch ochrany dětí, což „budeme muset změnit“.

Barack Obama v Newtownu:

Barack Obama při projevu v Newtownu„Od té doby, co jsem prezidentem, je tohle už počtvrté, co se scházíme, abychom ulevili truchlící komunitě, kterou hrozná střelba zasáhla. Počtvrté jsme objali ty, kteří přežili. Počtvrté jsme vyjádřili smutek rodinám pozůstalých. Mezitím byla ale spousta dalších nesmyslných střílení po celé zemi, skoro denně slyšíme zprávy o obětech. Spousty z nich jsou děti, v malých městech i velkých metropolích napříč Spojenými státy. Oběti, které ve většině případů byly jen ve špatnou chvíli na nesprávném místě. Tohle už nemůžeme dál tolerovat. Tyto tragédie musí skončit, a abychom je zastavili, musíme se změnit i my sami.“


Prezident se ještě před vigilií setkal s pozůstalými a na vzpomínkovou slavnost přišel o téměř padesát minut později, než bylo plánováno. Jeho příchod shromáždění truchlící doprovodili navzdory zármutku potleskem. Lidé se během shromáždění spontánně objímali.   

Dvacet dětí a šest žen přišlo o život při pátečním masakru ve škole Sandy Hook, kde je postřílel dvacetiletý Adam Lanza, který údajně trpěl psychickými problémy. Ještě před masakrem zastřelil svoji matku a nakonec i sám sebe. Celkový počet obětí je tedy dvacet osm. Dnes budou pohřbeny první dvě - Noah Pozner, kterému bylo šest teprve před měsícem a byl nejmladší obětí, a rovněž šestiletý Jack Pinto.

Patolog Wayne Carver, který ohledával těla obětí, označil masakr jako to nejhorší, co v životě viděl. Na nedělní tiskové konferenci také dodal, že pokud zastřelené děti trpěly, tak jen velmi krátce. Motiv činu šíleného střelce je stále nejasný. Měl stovky nábojů, a kdyby nedorazila policie, zřejmě by bylo obětí ještě víc. Podle policistů použil munici, která se má v těle roztrhnout, a způsobit tak co největší škodu. Lanza střílel poloautomatickou puškou Bushmaster AR-15, ale sám sebe usmrtil pistolí. Měl s sebou dvě pistole: Glock ráže deset milimetrů a Sig Sauer ráže devět milimetrů. V zaparkovaném automobilu měl navíc ještě brokovnici.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

„Jsme opravdu připraveni tváří v tvář takovému krveprolití říci, že jsme bezmocní, že to je politicky příliš obtížné? Jsme připraveni říci, že takové násilí, které naše děti postihuje rok za rokem, je jakousi cenou za naši svobodu?“ řekl v neděli v Newtownu Obama. Dodal, že bude jednat s policisty, učiteli, psychology a dalšími o způsobech, jak takové násilí zastavit. Nepřímo tak naznačil, že podpoří zákon na omezení vlastnictví útočných zbraní, který se chystají navrhnout někteří demokratičtí kongresmani. Zákaz poloautomatických útočných zbraní platil v USA v 90. letech, kdy ho prosadil tehdejší prezident Bill Clinton. Jeho platnost skončila v roce 2004 a od té doby nebyl obnoven. Na pušku Bushmaster AR-15, kterou Lanza ve škole střílel, by se tento zákaz vztahoval.

Louie Gohmert, republikánský člen Kongresu z Texasu:

„Jak bych si přál, aby ta ředitelka měla ve sborovně 'em čtyřku', zamčenou, aby ji, když uslyšela střelbu, mohla vytáhnout a nemusela se na útočníka hrdinně vrhat holýma rukama.“


V USA je téma omezování práva na držení střelných zbraní politicky citlivým tématem a dosud se mu vyhýbal i Obama. Řada demokratů, ale i třeba newyorský starosta Michael Bloomberg, ho kritizovali za to, že o omezení střelných zbraní neusiloval v létě po střelbě v denverském kině.

Škola v Newtownu zůstane zavřená

Do Newtownu v neděli přijelo vyjádřit účast mnoho lidí z okolí. Na mnoha místech malého města severně od New Yorku lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny a hračky. Školy po celých Spojených státech prověřují své bezpečnostní plány a dnes, první školní den po masakru, mnohé z nich posílí bezpečnostní opatření. Připraveni jsou také školní psychologové a výchovní poradci. Některé školy začnou vyučování minutou ticha. Na Twitteru mladí lidé vyzývají spolužáky, aby měli dnes zelenou a bílou barvu, tedy barvy newtownské školy.

V Newtownu školy dnes zůstanou zavřené, aby se učitelé mohli připravit na návrat žáků a studentů. Pro děti na dnešek připravily program místní sportovní kluby. Newtown také bude muset rozhodnout, co udělá s budovou školy, kde se masakr odehrál. Její žáci se budou zatím učit v prázdné školní budově v sousedním městě.

Tragédie v Newtownu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Charles Krupa