Cenzor: Indie smí vidět svou historii podle Salmana Rushdieho

Dillí - Indičtí cenzoři pustili do kin bez jakýchkoli škrtů film Děti půlnoci natočený podle románu spisovatele Salmana Rushdieho. Režisérka filmu Dípa Mehtaová o tom informovala na Twitteru. „V Indii jsme prošli bez zásahů! Skvělá zpráva… Děti půlnoci prošly přes cenzory bez jediného vystřiženého záběru. Salman Rushdie i já jsme nadšeni,“ napsala Mehtaová. Stále však panují obavy, že film vyvolá protesty, až se příští rok začne promítat.

Film líčící historii Indie před a po získání nezávislosti na Británii má mít v Indii premiéru začátkem příštího roku. Letos v září se už promítal na filmovém festivalu v Torontu a objevil se i na filmovém plátně v Indii během úvodního dne Mezinárodního filmového festivalu ve státě Kérala. Panovaly obavy, že film indičtí cenzoři do kin nepustí, protože román Salmana Rushdieho je kritický vůči bývalé indické premiérce Indiře Gándhíové. Krom toho Mehtaová i Rushdie jsou v Indii považováni za kontroverzní postavy.

Filmová adaptace románu Děti půlnoci se proto netočila v Indii, ale na tolerantnější Srí Lance, kde žijí převážně buddhisté a jenom necelých deset procent muslimů. V roce 1997 chtěla nicméně na Srí Lance adaptaci Dětí půlnoci natáčet britská BBC, ale srílanská vláda to tehdy nedovolila.

Rushdie má proti sobě muslimy. A já hinduisty

V Indii je stále zakázaná Rushdieho kniha z roku 1988 Satanské verše, za niž na něj v roce 1989 íránský duchovní vůdce ajatolláh Chomejní uvalil fatvu, náboženský rozsudek smrti. Podle řady muslimů je kniha pomlouvačná, urážlivá a rouhačská. Írán si stěžoval srílanské vládě, že dovolila Děti půlnoci natočit.

Fanatičtí muslimové na svého nepřítele nezapomněli. Současný nejvyšší íránský duchovní zvýšil odměnu za spisovatelovu hlavu na tři miliony dolarů a existuje dokonce i nadace na vyplnění slibu fatvy. Rushdie nedávno vydal paměti pod názvem Joseph Anton: Vzpomínky. Dlouhá léta se právě pod tímto pseudonymem skrýval před hrozbou smrti. Kniha začíná okamžikem, kdy se autor telefonicky dozvěděl, že na něj Chomejní uvalil trest smrti.

Salman Rushdie a Dípa Mehta
Zdroj: Midnightschildren.com

Hněv a nevoli hinduistů zase vyvolal film Mehtaové Fire z roku 1996, který vypráví o lesbické lásce. A natáčení dalšího snímku Voda v roce 2005 zkomplikovali protestující v severovýchodní Indii, kteří spálili kulisy a hrozili, že znásilní všechny ženy v natáčecím štábu. Voda se nakonec točila stejně jako Děti noci na Srí Lance.

Před natáčením Dětí půlnoci museli všichni herci i celý štáb podepsat smlouvu o mlčenlivosti, aby se zabránilo protestům. „Opravdu jsme chtěli tenhle film natočit, a cenou za to je mlčenlivost,“ řekla Mehtaová kanadskému listu Globe and Mail. „Rushdie má proti sobě muslimy. A já hinduisty.“ Více informací o filmu hledejte na webu Midnightschildren.

Děti půlnoci jsou vítězem vítězů Man Bookerovy ceny

Román Děti půlnoci byl již dříve vyhlášen nejlepší knihou v čtyřicetileté historii britského prestižního literárního ocenění - Man Bookerovy ceny. Podle mnoha literárních kritiků jsou Rushdieho nejlepším románem a jedním z nejdůležitějších děl moderní britské literatury.

Rushdie na více než sedmi stech stránkách knihy rozvíjí příběh s prvky magického realismu: soukromé dějiny tří generací jedné rodiny, jejichž životy se prolínají s moderními dějinami Indie od roku 1910 až do roku 1976. Knihu v českém překladu Pavla Dominika nedávno opět vydalo nakladatelství Paseka.

Salman Rushdie / Děti půlnoci
Zdroj: ČT24