Egyptská opozice znovu svolává lidi do ulic

Káhira - Egyptská opoziční Fronta národní spásy svolala na úterý další protesty. Chce zmobilizovat své stoupence před druhým kolem referenda k přijetí nové ústavy. V prvním kole, které se konalo v sobotu, byl text podle neoficiálních výsledků přijat, ale jen slabou většinou. Druhé kolo bude v sobotu 22. prosince.

Fronta národní spásy odmítla uznat výsledek hlasování a sdělila, že se vyjádří, až bude zveřejněn oficiální výsledek po druhém kole. Sobotní hlasování podle ní provázely podvody. „Země je rozdělená, byly tam závažné podvody, malá účast. Rozčarování s islamisty je na vzestupu. Překážkou zůstává negramotnost,“ napsal na svém twitterovém účtu šéf fronty Muhammad Baradej.

V sobotním prvním kole se pro text ústavy vyslovilo dle neoficiálních součtů 56,5 procenta voličů. V sobotu se bude hlasovat v 17 zbývajících provinciích na venkově, kde je obyvatelstvo nakloněno hlavnímu navrhovateli ústavy, Muslimskému bratrstvu. Z něj vzešlý prezident Muhammad Mursí ale dle odborníků ve velkou podporu v budoucnu nemůže doufat ani po přijetí ústavy, protože výsledek svědčí o hlubokém rozdělení společnosti. Bude-li ústava přijata, mohly by se už začátkem příštího roku konat parlamentní volby.

Ochránci lidských práv tvrdí, že příslušníci islámských stran vedli před prvním kolem referenda agresivní kampaň a že ty, kteří se odváží hlasovat proti ústavě, označili za odpadlíky. Sedm skupin ochránců lidských práv vyzvalo organizátory referenda ke zopakování prvního kola a zlepšení podmínek kampaně.