Nečas v Srbsku podpořil vstup země do EU

Bělehrad – Premiér Petr Nečas je na návštěvě Srbska. Sešel se tam se svým protějškem, premiérem Ivicou Dačičem. Nečas podpořil integraci Srbska do Evropské unie, ovšem podmínil to přímým dialogem mezi Srbskem a Kosovem. Právě vztahy Bělehradu s Prištinou jsou největší překážkou zahájení přístupových rozhovorů.

„Jsme připraveni srbské úsilí o integraci nejen politicky podporovat, ale také nabízíme i pomoc a zkušenost s vyjednáváním o vstupu do Evropské unie,“ řekl Nečas. „Jsme si také plně vědomi toho, že kvalita přímého dialogu mezi Bělehradem a Prištinou nezávisí pouze na srbské straně, k dialogu musí být dva,“ dodal český premiér. 

Zatímco srbská vláda o členství usiluje, podpora veřejnosti slábne. Podle posledních průzkumů je méně než poloviční. K ochlazení nálady přispělo i nedávné osvobození chorvatských generálů Gotoviny a Markače tribunálem v Haagu. Před jimi řízenou ofenzivou uteklo v roce 1995 ze svých domovů 200 tisíc Srbů. 

V Srbsku je dosud 33 uprchlických táborů. Žijí v nich ještě 3 000 uprchlíků z dob balkánských válek. Úřady je postupně nahrazují stálým bydlením. Poslední z nich má zavřít brány v roce 2020. Čtvrtstoletí poté, co většina z nich utekla z domovů. 

Video Telefonát Václava Černohorského
video

Telefonát Václava Černohorského

Nečase v Srbsku provází i ministr průmyslu Martin Kuba a skupina podnikatelů. Česko se chce v této balkánské zemi ucházet o řadu investičních projektů. Nabízí se stavba elektrárny, modernizace dolů nebo elektrifikace železnice.

Premiér se v Bělehradu sešel mimo jiné i se srbským prezidentem Tomislavem Nikoličem, s předsedou Národní skupštiny, srbského parlamentu, Nebojšou Stefanovičem a s bělehradským primátorem Draganem Djilasem.