Smutný konec velkého faraona – Ramsesovi III. podřezali hrdlo

Řím - Egyptský faraon Ramses III., poslední velký panovník Nové říše, se před více než třemi tisíci lety stal obětí spiknutí a zemřel s podřezaným hrdlem. Příčinu jeho smrti potvrdil vědecký tým evropské akademie EURAC v italském Bolzanu. Ten také poprvé provedl jeho genetickou identifikaci.

Podle odborníků, kteří výsledky svého zkoumání zveřejnili v nejnovějším čísle britského časopisu British Medical Journal, je nyní s konečnou platností jasné, že Ramses III. byl zavražděn. Stal se obětí harémové vzpoury, do níž byl s cílem sesadit faraona z trůnu zapleten i jeden z jeho synů.

O hypotéze, že Ramses vykrvácel s podřezaným hrdlem, informovali už dříve němečtí vědci, kteří mumii zkoumali. O jejich práci vznikl televizní dokument pro stanici Science Channel.

Ramses III. byl druhý panovník 20. dynastie a jako 'král válečník' jeden z posledních panovníků Egypta, jak si ho dnes představujeme, uvedla v rozhovoru pro ČT egyptoložka Jana Mynářová. Nastoupil na trůn po krátké vládě svého otce Setnachta, jemuž se podařilo po 19. dynastii znovu konsolidovat královskou moc. Vládl třicet let.

  • Faraon Ramses III.
    Faraon Ramses III. autor: G. Elliot Smith, zdroj: Wikimedia
  • Ilustrační foto
    Ilustrační foto zdroj: ČTK/Werner Forman Archive

Harémový převrat v roce 1155 před naším letopočtem iniciovala Ramsesova druhá žena Tiye a několik vysoce postavených lidí. Jejich záměrem bylo zavraždit Ramsese III. a místo právoplatného dědice, později Ramsese IV., dosadit na trůn prince Pentawera, syna Tiye. Spiklence však chytili a některé z nich, včetně Pentawera, donutili spáchat rituální sebevraždu. Pentawerovy ostatky byly pohřbeny jen zabalené do kozí kůže a nebyly odstraněny vnitřní orgány a mozek, jak bylo obvyklé. To by mohlo naznačovat, že to byl trest za spiknutí proti otci.