Na školách v USA panika, Obama chce omezení útočných zbraní

Newtown (USA) - Americký prezident Barack Obama na schůzce s viceprezidentem Joem Bidenem a dalšími členy kabinetu řešil případná opatření v reakci na páteční masakr na základní škole v Newtownu. Demokraté chtějí znovu zavést omezení pro útočné zbraně, které vypršelo v roce 2004. Obama podporuje snahy o obnovení zákazu poloautomatických zbraní. Policie v USA mezitím odhalila další plány na útoky proti školám. Zadržela studenta v Oklahomě, našli u něj popis útoku i zbraň.

V souvislosti se střelbou v Newtownu se v USA debatuje o omezení střelných zbraní. Lanza postřílel své oběti poloautomatickou útočnou puškou Bushmaster AR-15, která byla ještě před osmi lety zakázaná. Zákon zakazující tuto zbraň pak ale vypršel a nepodařilo se ho obnovit.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney dnes řekl, že Barack Obama snahy o obnovení tohoto zákazu podporuje. O obnovení zákazu poloautomatických zbraní usiluje především demokratická senátorka Dianne Feinsteinová, která chce příslušný zákon navrhnout začátkem příštího roku. Obama také podpoří zákon, který by zakazoval nákup zbraní od soukromých prodejců. Zatímco v obchodech se kupující prověřují, u soukromých prodejců tomu tak není.

Prezident se už dřív po útoku nechal slyšet, že kontrola oběhu zbraní bude prioritou jeho druhého mandátu. Prodej zbraní v USA v posledních letech rostl. A americký zbrojní průmysl ani po nedávných událostech netratí. Obchodníkům se dokonce znásobily tržby, lidé se totiž předzásobují v obavách z budoucích restrikcí. „Včera jsme prodali nejvíc zbraní za posledních dvacet let a dnes to pravděpodobně ještě překonáme,“ uvedl majitel obchodu se zbraněmi Karl Durkheimer.

Jedním z možných opatření prezidenta Obamy by mohl být zákaz zásobníků s velkou kapacitou nábojů. Podle zastánců tohoto návrhu by lidé by měli větší šanci se střelci bránit, pokud by musel častěji nabíjet. „Já si myslím, že je to důležité, aby každý, kdo si chce pořídit zbraň, měl nějaký druh prověrky. Zároveň se musíme zamyslet nad tím, jestli je opravdu nezbytné mít na loveckém trhu zbraně určené do války,“ řekl bývalý předseda pobočky Republicans Abroad Roger Johnson.

Soudní patolog dnes ozřejmil detaily smrti Lanzovy matky. Střelec jí podle patologa Waynea Carvera zastřelil čtyřmi ranami do hlavy, když spala.

Policie překazila plány dalšího útoku

Na amerických školách se mezitím šíří strach a panika. V Ridgefieldu ve státě Connecticut radnice rozhodla o uzavření všech škol, když se na místním nádraží objevil podezřelý cizinec. Kvůli blíže neurčené hrozbě byly uzavřeny dvě školy ve státě Vermont. V Tampě na Floridě úřady zavřely tři školy, když byla na podlaze jednoho školního autobusu nalezena nábojnice. Ve státě New Hampshire byla střední škola uzavřena jen proto, že její ředitel uslyšel podezřelou ránu. Policie také odhalila již chystaný útok, osmnáctiletý mladík v oklahomském Bartesville prý kamarádům navrhoval postřílet spolužáky v aule. Doma měl malorážku i popis útoku. K dalšímu incidentu došlo ve městě Guthrie ve státě Oklahoma. Na místní střední škole byl zadržen student, který minulý týden poslal výhrůžné vzkazy školnímu shromáždění.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

V Newtownu mezitím pohřbili dvě dětské oběti. Pohřeb dalších osmnácti školáků a šesti učitelek proběhne v příštích dnech. Dnes bude pohřeb šestileté Jessiky Rekosové, stejně tak bude několik smutečních shromáždění, mezi jiným na památku učitelky Victorie Sotoové, která zahynula, když se snažila chránit své žáky. Proč dvacetiletý Adam Lanza vraždil, policie dál vyšetřuje. Vyšetřovatelé tvrdí, že neměl žádné vazby ke škole, kde zaútočil. Nezanechal ani žádné vzkazy nebo deníkové zápisky, které by jeho pohnutky mohly osvětlit. Navíc zcela zničil svůj počítač.

Děti z Newtownu se vracejí do škol
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jason DeCrow

Většina dětí v Newtownu se vrátila do školy

Čtyři dny po masakru se dnes ráno vrátilo do svých škol na 4 700 newtownských žáků a středoškolských studentů. Před každou školou hlídkovali policisté. Výjimkou jsou děti ze školy Sandy Hook, která zůstává na neurčito uzavřená. Vedení místního školského úřadu ještě nerozhodlo, kdy opět začnou chodit do školy. Na jejich příchod se ale již připravuje škola Chalk Hill v nedalekém městě Monroe, kde se zatím budou učit.

Rodiče některých obětí masakru se podle policie domáhají toho, aby se do budovy školy Sandy Hook mohli podívat. Úřady se tomu ale zatím brání. Místo toho chtějí vytvořit digitální model, na němž pozůstalým budou moci ukázat, co přesně se v pátek ve škole stalo.

Vyšetřovatelé také mají složitý úkol při vyslýchání malých dětí, které masakr přežily. Výslechy budou provádět jenom speciálně vyškolení policisté. Důležitý je podle nich i výběr místa, kde budou i dětmi mluvit. Mělo by být příjemné a zároveň by nemělo rozptylovat jejich pozornost.