Příliv a Odliv skončily na Měsíci

Washington - Dvě americké vesmírné sondy dopadly v pondělí na povrch Měsíce po úspěšné misi, během níž zkoumaly gravitační pole Měsíce a mapovaly jeho povrch. Sondy Ebb (Odliv) a Flow (Příliv), velké asi jako automatická pračka, řízeně dopadly nedaleko měsíčního severního pólu u kráteru Goldschmidt.

Podle zprávy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) první na měsíční povrch dopadla sonda Ebb rychlostí kolem 6 000 kilometrů za hodinu krátce před 23:30 SEČ. Aparát Flow dopadl asi třicet vteřin po ní. Ze zániku obou sond nebyly pořízeny žádné snímky, protože oblast byla v době dopadu ve stínu.

Aparáty byly dovedeny k zániku, protože po vyčerpání paliva jejich mise skončila. Dráhu dopadu experti NASA pečlivě spočítali, aby nepoškodili stopy historických přistání amerických kosmických lodí Apollo z let 1969–72.

Sondy Ebb a Flow byly první, které byly určeny výhradně pro měření lunární gravitace. Mimo jiné zjistily, že Měsíc ve svých počátcích čelil mnohem intenzivnějšímu bombardování asteroidy, než se dosud předpokládalo, a že lunární podzemí je značně roztříštěné.