Tabáková reforma z Bruselu: Zákaz mentolek, víc drastických obrázků na obalech

Brusel – Evropská komise (EK) chce v EU zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou či vanilkovou, které maskují chuť tabáku. Tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky by měla pokrývat textová i obrazová varování před dopady kouření. Vystavení krabiček v prodejně bude dál možné. O návrzích budou rozhodovat státy EU a europoslanci, jejichž souhlas je pro platnost normy nezbytný. Cílem opatření je odradit od koupě cigaret co nejvíc především mladých lidí. Podle tabákových firem dojde ale kvůli podobným opatřením hlavně k nárůstu nelegálního obchodu.

Dlouho očekávaná protikuřácká směrnice je tu. Evropská komise prozradila, jak si do budoucna představuje prodej cigaret v zemích sedmadvacítky. Počet kuřáků by se měl díky těmto opatřením snížit za pět let o dvě procenta. „75 procent krabičky má obsahovat varování před kouřením – může jít o kombinaci textu a varovného obrázku. Zatím byl nutný jen text s varováním. Mají se také zakázat slim cigarety nebo krabičky s méně než dvaceti cigaretami. Zakázány mají být příchutě včetně mentolových,“ vyjmenoval změny zpravodaj České televize Bohumil Vostal.

Jednotlivé členské státy eurozóny budou moci mimo jiné přistoupit k tomu, že přikážou na svém území prodávat krabičky jen s obrazovým varováním, jako tomu je nově v Austrálii.  Více regulován by měl být podle komise také přeshraniční prodej cigaret po internetu. Komise navrhuje i různé technické doplňky, například hologramy, které by měly pomoci v boji s pašováním a nelegálním prodejem tabákových produktů. Nově se pravidla budou týkat i elektronických cigaret či rostlinných produktů ke kouření, které dosud regulovány nebyly. Konečná podoba nové směrnice by mohla být známa do roku 2014. Změny by mohly platit od roku 2015 nebo ještě o rok později.

Eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg:

„Spotřebitelé nesmí být podváděni. Tabákové výrobky musí vypadat a chutnat jako tabákové výrobky, a tento návrh zajišťuje, že atraktivní obaly a příchutě nebudou využívány v marketingových strategiích. To, co navrhujeme, není dogma, je to vyvážené, smysluplné, současně ambiciózní. Nezakazujeme kouření. Jen bude pro lidi méně atraktivní. Cigaretové krabičky by měly vypadat jako tabákové výrobky, a ne jako kosmetika nebo cukrovinky. Lidé by se měli rozhodnout podle jasné informace, že tabák poškozuje jejich zdraví.“


V Austrálii už kuřáky straší obrázky na jednotných obalech

Výsledná podoba návrhů bude ještě předmětem debaty komisařů, z dosavadních informací se ale zdá, že se nevydají cestou Austrálie. Tam musejí být cigarety prodávány v jednotných obalech olivově zelené barvy s tištěným varováním před zdravotními následky kouření a s odpudivými obrázky rakovinných nádorů a dalších onemocnění způsobovaných kouřením. Na krabičkách nesmí být výrazné logo výrobce ani žádné reklamní texty.

Česko se k přísnějším regulacím staví opatrně

V Kanadě, Irsku nebo Norsku je už vystavení cigaret na prodejnách striktně regulováno a v některých obchodech dokonce musely zmizet zcela pod pultem. V Česku se povinné varování lékařů objevilo na krabičkách cigaret v roce 2003. To se na ně začalo tisknout třeba známé: „Kouření škodí zdraví“. „Český postoj je prakticky totožný s lobby tabákových firem,“ prohlásil Vostal. Cigarety jsou totiž v rámci potravin hlavním českým vývozním artiklem.

Podle komise je tabák nejčastější příčinou předčasných úmrtí v Evropě a ročně si vyžádá kolem 700 tisíc životů. Kromě snížení počtu lidí, kteří na následky kouření umírají nebo mají zdravotní problémy, by navrhované kroky měly přispět rovněž k tomu, že mladí nebudou začínat kouřit. „Čísla mluví sama za sebe: Tabák zabíjí polovinu svých uživatelů a je vysoce návykový,“ prohlásil eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Tonio Borg. Připomněl, že 70 procent kuřáků s kouřením začíná už před dosažením 18 let. „Ambicí dnešního návrhu je učinit tabákové produkty a kouření méně atraktivní,“ dodal. Kuřáci vyjdou evropské zdravotnictví draho - 25 miliard eur se ročně utratí za léčbu jejich nemocí. I přesto umírají o čtrnáct let.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/Lukas Coch

Ne všichni ale souhlasí s tím, že návrhy komise na kuřáky zaberou. Podle Evy Králíkové, vedoucí Centra pro závislé na tabáku 1. LK UK, VFN většina kuřáků totiž vlastně kouřit nechce - jsou závislí. „Pro většinu kuřáků to není záliba, ale otročina. Denně si musejí kupovat něco, co vlastně nechtějí,“ podotkla.

Tabákové firmy varují před nelegálním obchodem, bojí se o tržby

S návrhy budou mít zcela jistě problém tabákové firmy, které se obávají toho, že přísnější normy sníží už tak upadající tržby v Evropě a mohly by být precedentem pro růstové trhy v Asii a Africe. „Tento návrh (nových pravidel prodeje tabákových výrobků) jasně porušuje německé a evropské právo,“ prohlásila mluvčí firmy Reemstma, což je v Hamburku sídlící pobočka společnosti Imperial Tobacco. Návrh na povinné úpravy krabiček by podle ní naboural práva duševního vlastnictví a obchodní práva výrobců. Ničí prý hodnotu obchodních značek, které byly léta budovány.

Výzkumné centrum Transcrime zabývající se nadnárodním zločinem upozornilo, že například jednotné balení by mohlo podpořit padělání cigaret a zákaz vystavování tabákových výrobků v obchodech s sebou prý nese riziko nárůstu ilegálního obchodu. „Právní předpisy by se měly důkladně posoudit ve vztahu k riziku tvorby příležitostí pro zločince. Víme, že už dnes nezákonný obchod představuje pro legální trh s tabákovými výrobky v EU mimořádné ohrožení, a proto je třeba této otázce věnovat ještě větší pozornost při zavádění nových politických opatření, která se trhu s tabákem dotýkají,“ konstatoval Profesor Ernesto Savona, autor zprávy.


Podle zprávy společnosti KPMG pro producenta cigaret Philip Morris z června tržby z cigaret loni dosáhly 576 miliard eur, což představuje propad o více než 100 miliard proti roku 2007.

Někteří z členů Evropské komise upozornili, že byli kvůli novým pravidlům připravovaným více než dva roky vystaveni největším lobbistickým aktivitám, jaké pamatují. O zájmu o toto téma svědčí i desetitisíce příspěvků ve veřejných konzultacích, které návrhu předcházejí.

Podivný osud tvůrce reformy

Eurokomisař pro zdraví a spotřebitele, jenž reformu připravoval, musel přitom v říjnu rezignovat. John Dalli byl vyšetřován kvůli vyšetřování unijního protikorupčního úřadu OLAF. Úřad se zabýval stížností švédského výrobce tabáku Swedish Match, podle něhož se prý jeden maltský podnikatel od firmy snažil získat „finanční výhody“. Výměnou za to prý nabízel, že s pomocí svých kontaktů s komisařem ovlivní podobu reformy zákazu žvýkacího tabáku.

V Americe děsivé krabičky nebudou

Washingtonský soud v srpnu letošního roku rozhodl, že americká vláda nemůže nutit tabákové firmy, aby na krabičky cigaret umisťovaly obrázky upozorňující na škodlivost kouření. Porušovalo by to princip svobody slova. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vybral na krabičky cigaret devět snímků mrtvých a nemocných kuřáků proto, aby už samotné krabičky upozorňovaly na nebezpečí kouření. Podle tabákových firem ale obrázky překračovaly čistě informační hodnotu a jejich použití neupozorňovalo, nýbrž bojovalo proti kouření. Americký soud tvrdí, že použití těchto obrázků jde za zveřejnění faktů, a může tak ohrozit vlastní ekonomický zájem výrobců. Neexistují totiž důkazy, že by samotné snímky měly vliv na snížení počtu kuřáků v Americe. Podle soudu by vlastně každý balíček cigaret v zemi byl minibillboard pro vládní protikuřáckou reklamu.


Video Změny v prodeji cigaret tématem Ekonomiky ČT24
video

Změny v prodeji cigaret tématem Ekonomiky ČT24