Fidži se vzpamatovává po řádění cyklonu Evan

Suva - Tichomořský stát Fidži začal s úklidem po řádění nejsilnější bouře za posledních dvacet let. Cyklon Evan na ostrovech napáchal obrovské škody, zatím ale nejsou zprávy o obětech. Úřady o blížícím se nebezpečí věděly a dopředu obyvatele i hotelové resorty varovaly.

Evan řádil nad Fidži dlouhých dvanáct hodin. Vítr ostrovy bičoval rychlostí až 200 kilometrů za hodinu. Teď po něm zbyly zničené domy, přetrhané elektrické vedení, rozvodněné řeky a tisíce uvězněných turistů, kterým se dovolená v tropickém ráji změnila v peklo. „Bylo to strašné, hrozně jsme se báli. Mysleli jsme, že umřeme,“ říká švýcarská turistka.

Skoro devět tisíc lidí se před úderem cyklonu schovalo v evakuačních centrech. Hotelové pokoje museli opustit i turisti. Místní média napsala, že některé oblasti teď připomínají doslova válečnou zónu. „Vchodové dveře uletěly, a tak jsme se snažili držet alespoň ty další. Pak jsme slyšeli, jak spadl strom. Naštěstí nás to minulo, i když jen o kousek,“ popisuje jeden z obyvatel ostrova strašný zážitek.

Úřady o blížícím cyklonu věděly a stihly na něj dopředu upozornit, na rozdíl od sousedního státu Samoa. Tam bouře zabila pět lidí. Po úderu na Fidži cyklon polevil, a jak se nad Pacifikem přesunuje do chladnějších oblastí, slábne dál. Sousední Austrálie a Nový Zéland už nabídly pomoc.