Seriál za miliardu dolarů - O proroku Mohamedovi bez proroka Mohameda

Dauhá – Katarská společnost An-Núr Holding se chystá natočit za miliardu dolarů velkolepou seriálovou ságu o proroku Mohamedovi. Jenže ten se podle islámské tradice ve filmu vůbec neobjeví. Seriál připravuje americký producent Barrie Osborne, který se podílel na výrobě filmu Matrix nebo trilogie Pán prstenů.

Scénárista velkolepého seriálu o proroku Mohamedovi se musel vyrovnat se zapeklitým problémem, ani v jednom ze záběrů se totiž prorok Mohamed nesmí objevit. Islám totiž zakazuje proroka zobrazovat. Když toto pravidlo v minulosti porušil například dánský list Jyllands-Posten, který zveřejnil Mohamedovy karikatury, vyvolalo to v muslimském světě velmi bouřlivé reakce. 

Scénář sedmidílné ságy je nicméně už hotový. Prorok se v něm sice neobjeví, budou v něm však vystupovat jeho společníci. I to ale odporuje tradičnímu názoru, že by neměli být fyzicky zpodobňováni. Tvůrci se ale negativní reakce neobávají. Konzultantem byl při psaní scénáře šéf mezinárodního svazu muslimských učenců Júsuf Karadáví: „Konzultoval jsem se 30 znalci islámu. Došel jsem k závěru, že na tom, ukázat Mohamedovy společníky v dramatickém díle, není nic špatného. Bývali jsme proti této myšlence, protože jsme si o podobě a charakteristice proroků a jejich společníků učinili určitou představu, která by neměla být lidskými obrazy porušena. Po dlouhém bádání a studiu jsem ale shledal, že jsme v tomto ohledu byli přemrštění. V koránu ani v tradici odkázané Prorokem není žádný text ani odkaz, který by to zakazoval.“ 

Letos se přitom vysílala sága o životě Mohamedových vnuků Husajna a Hasana a právě v tomto snímku se objevilo několik Prorokových společníků. Konzervativní muslimové přitom žádali, aby seriál televize nevysílaly. Vysílací společnost a producent kvůli tomu čelí žalobám. 

Nový katarský seriál má být sedmidílný a příprava na něj je mimořádně pečlivá. Film se bude točit v angličtině a bude přeložen do několika jazyků. Očekává se, že osloví i západní diváky. Tvůrci připomínají, že se Hollywood v minulých deseti letech podílel na 750 filmech, v nichž byl islám nebo Prorok zobrazeni v negativním světle. Letos muslimy pobouřil snímek Nevinnost muslimů, který ale nevznikl s pomocí Hollywoodu.